ODTÜ'lülerden birlik çağrısıArtı Gerçek

ODTÜ öğrencileri, polis tarafından engellenen basın açıklamasını bugün fakülte ve bölüm binalarında eş zamanlı olarak okudu.Geçtiğimiz günlerde Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) üniversitelerine yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapmak isteyen öğrenciler, polisin okula girmesiyle engellenmişti. Bugün saat 13.50’de fakülte ve bölüm binalarında bir araya gelen öğrenciler, eş zamanlı olarak basın açıklamasını okudular. Bölüm ve fakülte binalarında yüzlerce öğrencinin katıldığı basın açıklamasında, ODTÜ mezuniyet töreni ve geleneksel mezuniyet yürüyüşünün, öğrencilerin yaratıcı pankartlar ile geleceğe dair hayallerini ve sisteme dair eleştirilerini ifade etmeleriyle tanındığı ifade edildi. Mezuniyet töreninde, atanmış rektör Mustafa Verşan Kök’ün protesto edilmek istenmesi sonucu özel güvenliğin öğrencileri darp ettiği hatırlatılan açıklamada, mezunların müdahalesi ve ailelerin tepkileriyle rektörün konuşmasını yapamadan törenin sonlandırıldığı dile getirildi.

"YANDAŞ MEDYADA LİNÇ KAMPANYASI BAŞLATILDI"

Evensel'de yer alan habere göre açıklamada, mezuniyet gününün akşamında iktidara yakın medya aracılığıyla çocuk istismarı ve ölümlerinin, seçim sonuçlarının ve ülke gündeminin konu edildiği pankartlardan birkaçının seçilerek sosyal medyada linç kampanyası başlatıldığına dikkat çekildi.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal’ın da katılmasıyla hedef gösterme ve linç kampanyasının büyütüldüğü belirtilen açıklamada, tüm bu sürecin sonunda 4 ODTÜ öğrencisinin tutuklandığı ifade edildi. Açıklamada, “Hiçbir arkadaşımızın düşünceleri suç unsuru değildir. Asıl suç unsuru bu baskı ve saldırı politikalarının kendisidir. Fikirlerin hürriyeti cezaevleri ile engellenemez” denildi.

ODTÜ yönetiminin tavrının ülkedeki “tek adama dayalı” baskıcı ve saldırgan yönetim anlayışından farklı olmadığı vurgulanan açıklamada, ODTÜ öğrencilerinin hedef gösterilen arkadaşlarının yanlarında olacakları ve ODTÜ’yü savunmaya devam edecekleri ifade edildi. Tüm ODTÜ öğrencilerine saldırılara karşı birlikte durma çağrısı yapıldı. (EVRENSEL)