ODTÜ Rektörlüğü şenlik için geri adım attı: Öğrenciler 'Devrim Stadyumu'nda ısrarlıArtı Gerçek

ODTÜ Rektörlüğü'nün daha önce 33. Bahar Şenliği’nin yapılmayacağını açıklaması yoğun tepkilere neden olmuştu.


ODTÜ Rektörlüğü daha önce "maddi nedenlerle" iptal edildiğini açıkladığı 33. Uluslararası ODTÜ Bahar Şenliği'nin sanatçılardan gelen destekle yapılacağını duyurdu.

ODTÜ Rektörlüğü, Haluk Levent ve Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) ile görüşmelerinin ardından maddi nedenlerle iptal edildiğini duyurdukları 33. Bahar Şenliği’nin sanatçılardan gelen destekle yapılacağını duyurdu. Fakat şenliğin her zamanki yeri olan ‘Devrim Stadyumu’nda değil de Kongre Kültür Merkezi’nde (KKM) yapılacağını söylemesi tepki çekti.

Öğrenciler bu duruma, “Kendi istedikleri şenliği yapmaya çalışmaya çalışıyorlar. Oldu bitti ile irademizi hiçe sayıyorlar” diye tepki gösterdi.

İptal edildiği açıklanan 33. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği için Rektörlükten yeni bir açıklama geldi. Büyüyen tepkiler ve sanatçıların desteklerini açıklamaya devam etmesinin ardından öğrencilere bir mail gönderen Rektörlük, Devrim Stadyumu konserleri ve panayır alanı etkinliklerine yine izin vermezken, şenliğin 23-24-25 Nisan tarihlerinde KKM ve çevresi ile sınırlı şekilde yapılmasını önerdi.

HALUK LEVENT: ELİMDEN GELENİ YAPMAYA ÇALIŞTIM

Bugün Rektörlük ile bir görüşme yapan Haluk Levent, toplantıda yaşananlara dair BirGün’e konuştu. Levent, yönetimin, şenliklerin Devrim Stadyumu’nda yapılmasını kabul etmediğini, idari sıkıntılar olduğunu ifade etti.

Levent’in açıklamaları şöyle:

“Birçok konuda uzlaşma sağlandı. Öğrencilere daha önce ‘tek sahnede tek gün yapılsın’ denen şenliğin 3 güne çıkarılarak değişik sahnelerde yapılması sağlandı. Birçok konuda görüş birliği var. Bir konuda anlaşma sağlanamadı. Rektörlük şenliğin yapılacağını belirtti. Ekonomik olarak sıkıntı olmadığını, yanlış anlaşıldıklarını ifade ettiler. Sıkıntının idari olduğunu söylediler.”

“‘Konser sahnesinin KKM’ye kurulmasını istiyoruz’ diyor rektörlük. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın da konserinin iptal edildiğini, o stadyumun konserlere açılmayacağını söylüyor. Öğrenciler de “bu şekilde kabul edemeyiz” diyor. ODTÜ Rektörlüğü, Devrim stadyumunu bu konserlere açmayacağını söyledi. Geçen yıldan itibaren, konserlerden sonra etrafın çok kirli olması, bölgenin temizlenememesi, konser günü ve akşamında gerekli olan idari güvenliğin, prosedürün sağlanamaması gerekçeleri ve bunun gibi birçok sebep ilettiler. İki tarafla da oturduk, bir ODTÜ’lü olarak oturdum. Elimden geleni yapmaya çalıştım, bir konuda uzlaşamadan ayrıldım. Şenlik yapılacak, ama durumlar böyle.

ÖĞRENCİLER 'DEVRİM STADYUMU'NDA ISRARLI

“Öğrenciler bana teşekkür ettiler ama biz bu konuda onu kabul edemeyiz dediler. Tekrar rektörlükle görüşeceklerini ve stadyumda yapılması için yoğun çaba harcayacaklarını dile getirdiler. Eğer böyle bir ihtiyaç var ise gelebiliriz dedim. ‘Öncelikle bizim şenliğin kendi içindeki fiziki durumunu halletmemiz gerekiyor’ dediler. Sorunun idari olduğunu düşünüyorum.”

REKTÖRLÜK YER OLARAK KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ'Nİ GÖSTERDİ

Rektörlük adına yapılan yazılı açıklamada "33. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği'nin gerçekleşmesi durumunda pek çok değerli sanatçı ve kişi gönüllü destek ve katılımını beyan etmiştir" dedi.

Öğrencilere yer olarak Kültür ve Kongre Merkezi salonlarınıın gösterildiği açıklamanın devamında,  24, 25, 26 Nisan 2019 tarihlerinde şenliğin "sosyal medyadan desteklerini belirten değerli sanatçılarımızın da katkıları ile zenginleştirilerek geçrekleşmesini yürekten temenni ederiz" ifadeleri kullanıldı.

İşte rektörlüğün o açıklaması: