OHAL sonrası kaçırılan Ümit Horzum bulunduArtı Gerçek

OHAL sonrası Ankara’da Gülen Cemaati üyesi olduğu iddiasıyla siyah renkli Transporter araçla kaçırılan Ümit Horzum'a 130 gün sonra ulaşıldı.ARTI GERÇEK - 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte yaşanan ağır hak ihlallerine adam kaçırma ve zorla kaybetme vakaları da eklendi.

Ağırlıklı olarak Ankara’da gerçekleşen ve doksanlı yıllardaki 'beyaz torosları' hatırlatan zorla kaybetme vakalarının sonuncusu 130 gün önce Yenimahalle'de bir AVM önünden siyah renkli Transporter bir araçla Gülen Cemaati üyesi olduğu iddiasıyla kaçırılan Ümit Horzum olmuştu. Ankara’da kaçırılan 11'nci kişi olan Ümit Horzum'un bulunduğu haberini eşi Twitter hesabından yayınladığı mesajla duyurdu. 

Yayınladığı mesajda eşinin bulunduğu haberinin Emniyet Müdürlüğü tarafından iletildiğini ve 'yarın gelin' denildiğini belirten Aynur Horzum, bu gün avukat ile birlikte Emniyet Müdürlüğü'ne gittiğinde eşiyle görüştürülmediğini açıkladı:

"Dün gece emniyetten arayıp yarın gelin dediler ama bugün avukat ile gittik görüştürmediler. Buruk bir sevinç içindeyiz. 130 küsur gündür kayıp olan eşim bulundu ailesinden biriyle ya da hukuki hakkı olan avukatı ile nasıl görüştürülmez anlamıyorum.

Eşinin sağlık durumunu merak ettiğini ancak bir bilgi alamadığını belirten Aynur Horzum, destek veren herkese teşekkür ettiği mesajında, bugüne kadar sürdürdüğü mücadelesini bundan sonra da sürdüreceğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

06 Aralık 2017'de saat 18.00 sıralarında Ankara Yenimahalle ilçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde bulunan A City isimli alışveriş merkezinin önünde aracının önünün siyah bir Transporter ile kesilip zorla araca bindirilen Ümit Horzum’dan o günden sonra bir daha haber alınamadı.

Horzum’un eşi Aynur Horzum, eşinin kaçırıldığı bilgisini olaydan bir gün kendisini ilk defa gördüğü ve tanımadığı, eşinin arkadaşı olduğunu ifade eden kişinin haber vermesi üzerine aldı.

Kaçırma olayının ardından Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Yenimahalle İlçe Jandarma Komutanlığı’na başvurularda bulunan Aynur Horzum, eşinin akıbetine ilişkin tek bir bilgiye ulaşamadı.

19 Aralık'ta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ardından da İnsan Hakları Derneği’ne başvuruda bulunan Horzum, yaklaşık dört aydır haber alamadığı eşinden haber almak için yetkililerden yardım bekliyordu.