OPCW: İdlib'de klor gazı kullanıldıArtı Gerçek

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, İdlib'de kimyasal silah kullanıldığını duyurdu ancak sorumlunun kim olduğunu açıklamadı.


DÜNYA - Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), 4 Şubat'a Suriye'nin İdlib kentinde meydana gelen saldırıda klor gazı kullanıldığını doğruladı. OPCW tarafından Lahey'de yapılan açıklamada, Sarakib'in El Talil mahallesinde gerçekleştirilen saldırıda klor gazı kullanıldığı belirtildi.

OPCW açıklamasında, kimyasal silahların her koşulda silah olarak kullanılması kınanarak, bunun Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne aykırı olduğu vurgulandı. Ancak açıklamada saldırnın sorumlusunun kim olduğu belirtilmedi. 

OPCW heyeti, saldırının gerçekleştiği bölgede incelemeler yürütüyordu. Örgütün açıklaması tanık ifadeleri, yerel ortamdaki çevresel örnekler ile klor ve diğer toksik kimyasallara maruz kalan kişilerin tıbbi raporlarına dayandırıldı.

OPCW'nin raporu, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ile Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ndeki taraf ülkelere de iletildi.

4 Şubat'ta İdlib'deki kimyasal saldırı iddiası sonrasında ABD, Fransa ve İngiltere Suriye'ye ortak saldırı düzenlemişti. Batı ülkeleri kimyasal saldırıdan Suriye'yi sorumlu tutarken bugün kadar Şam ve Moskova'dan yapılan açıklamalarda bu iddialar yalanlandı. (BBC Türkçe)