Osmangazi'de öfke ve 'rektör istifa' sesleriArtı Gerçek

Osmangazi Üniversitesi'nde öldürülen 4 personel için tören düzenlendi. Törende yakınlarını kaybedenler rektörün üzerine yürüdü.


HABER MERKEZİ- Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi'nde araştırma görevlisi Volkan Bayar tarafından tabancayla vurularak öldürülen Dekan Yardımcısı Dr. Mikail Yalçın (33), Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu (48), Öğretim Üyesi Dr. Serdar Çağlak (33) ve Araştırma Görevlisi Yasir Armağan (35) için rektörlük önünde tören düzenlendi. Törende ölenlerin yakınları, Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen'e tepki gösterdi. Bu sırada kalabalıktakiler 'Rektör istifa' diye bağırdı. Törenin ardından 4 kişinin cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Volkan Bayar'ın katlettiği Dr. Mikail Yalçın, Dr. Serdar Çağak, Araştırma Görevlisi Yasir Armağan ve Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu için bugün Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü önünde tören düzenlendi.

Törene, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Ak Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, CHP milletvekilleri Utku Çakırözer, Cemal Okan Yüksel, ölenlerin yakınları, Rektör Prof.Dr.Hasan Gönen, saldırı sırasında kampus dışında olan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Yücel, öğretim üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı.

'OKULUMUZUN EN TEMİZ İNSANLARINI SEÇEREK VURDU'
Cenazeler, ESOGÜ Meşelik Kampüsü'ndeki Tıp Fakültesi Hastanesi morgundan alınarak aynı kampüsteki rektörlük binası önüne getirildi. Dekan Prof. Dr. Cemil Yücel tören boyunca gözyaşlarına hakim olamadı. Prof. Dr. Yücel, katil zanlısı Volkan Bayar için "Okulun en temiz insanlarını seçerek vurdu" dedi.

REKTÖRE TEPKİ
Ölenlerin yakınları Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen'e tepki gösterdi. Bu sıra kalabalık da 'Rektör istifa' diye bağırdı. Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın'ın babası Ömer Yalçın ve erkek kardeşi Habil Yalçın, bağırarak çocuklarımızı koruyamadılar" dedi. Rektöre doğru yürüyen Habil Yalçın'ın polisler uzaklaştırdı. Çevik kuvvet polisleri protokolün önünde set oluşturdu.

102 KİŞİ HAKKINDA FETÖ SUÇLAMASINDA BULUNMUŞ
Öğretim üyesi Yalçın Bay da gazetecilere yaptığı açıklamada Volkan Bayar'ın 102 kişi hakkında 'FETÖ' suçlamasında bulunduğunu söyleyerek "Tanımadığı insanları bile şikayet etti bu tetikçi" dedi.

İl Müftüsü Bekir Gerek'in yaptığı duanın ardından tabutlar, cenaze araçlarına konuldu. Bu sırada kalabalık ve ölenlerin yakını Rektör Gönen'e olan tepkilerini sürdürdü. Törenin ardından Dr.Mikail Yalçın ve Araştırma Görevlisi Yasir Armağan'ın cenazeleri Tokat'a, Dr. Serdar Çağlak'ın cenazesi Kayseri'ye, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu'nun cenazesi de Eskişehir'in Seyitgazi ilçesi Kırma Mahallesi'ne götürüldü.

SORGULARI SÜRÜYOR
Bu arada katil zanlısı Volkan Bayar ile kendisi gibi araştırma görevlisi olan boşandığı Saadet Aylin Bayar'ın Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgularının sürdüğü belirtildi. İki şüphelinin işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi. (DHA)

İLGİLİ HABER: VOLKAN BAYAR'I KORUYANLAR DA SUÇLU

İLGİLİ HABER: OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ'NDE SİLAHLI SALDIRI