Kaya, 'ÖSO katiller ordusudur' deyince sesi kısıldıArtı Gerçek

HDP'nin Afrin’de yaşamını yitiren sivillerin araştırması talebiyle verdiği araştırma önergesi AKP-MHP ittifakıyla reddedildi.

HABER MERKEZİ- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Türkiye’nin Afrin saldırısında yaşamını yitiren sivillerin araştırması talebiyle Meclis’e verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

İLGİLİ HABER: HDP AFRİN'DEKİ SİVİL ÖLÜMLERİNİ SORDU

Önerge üzerine HDP adına söz alan İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “Yeryüzünde veya evrende varoluşun esası, esprisi, yok etmek, şiddet, nefret ve savaş değildir arkadaşlar. Bilakis yaşamın, varoluşun ruhu ve hikmeti sevgi, adalet, barış ve güzelliklerin ikamesi içindir. Tüm kutsal kaynaklar ve kitabımız Kur'an da hem bu noktayı vurgular. Bırakın kan dökmeyi, kanı kutsamayı, nefreti, şiddeti artırmayı, insanların aralarında küskünlüklerin uzamasını bile hoş görmez” dedi.

“İnancımızda, kitabımızda kendi hâlinde yaşayan bir şehir halkına saldırmak cihat değildir, fetih değildir” diyen Kaya, Afrin saldırısının Türkiye güvenlik sorunu yaşadığından dolayı başlatılmadığını kaydetti. 
 
Kaya’nın “Efrin savaşını, AKP iktidarı kaybettiği gücünü kan ve nefret politikaları üzerinden tekrar kazanmak için başlatmıştır” ifadesi üzerine AKP’li Salih Çetinkaya, “Ne alakası var?” diye tepki gösterdi.

Kaya, şöyle devam etti: “Efrin'de savaşa karşı çıktığımız için ‘hain’ deniliyor, ‘terörist’ deniliyor. Kim ne derse desin dün olduğu gibi bugün de haksız bir savaşa karşı çıkmaya, hakikatleri haykırmaya devam edeceğiz. Suriye savaşı kışkırtılırken pek çok ülkeden selefi, dinci, kadın düşmanı sapkınlar desteklenip kutsanırken de biz bu kirli savaşa karşı çıkmıştık ve susmamıştık. 2013'te bir grup vicdanlı insanla beraber ‘Üçüncü bir yol mümkündür’ diye imzalı bir basın açıklaması yapmıştık ve o günlerde bu iktidarın savaş politikasını kutsayan, tartışılmasına bile tahammül edemeyen yandaş çevreler, özellikle sosyal medyadaki trolleri ve troliçeleri şahsıma ve diğer imzacı arkadaşlarımıza ahlak ve vicdana sığmayan çok çirkin saldırılar yaptılar, günlerce tehdit ve linçle karşılaştık. Sonuç ne oldu? Aradan geçen yıllar ve bir ülkenin harap olması, binlerce kadının köle pazarlarında satılmasına sebep olacak büyük bir yıkımdan sonra iktidarın geldiği Suriye politikası; yıllar önce bizim dediğimiz aynı nokta idi.

‘EFRİN HALKI KATLİAMLA KARŞI KARŞIYA’
Suriye'de bu korkunç savaş devam ederken IŞİD gibi, Emevici, köleci, kadın düşmanı, saltanatçı bu dinci yapılar girdikleri yerlerde yüzyılın büyük acılarını yaşattılar; uluslararası kadın pazarları kurdular, tarihî yaşamı katlettiler. İşte, bu vahşete maruz kalan bölge halklarının ölümlerden, tecavüzlerden, kölelikten kaçıp sığındığı ender bölgelerden biriydi Efrin ve bugün yine bu kadın düşmanı, sapkın, ÖSO'nun içinde barındırılan, bu vahşeti uygulayan katliamcılarla, bir katliamla Efrin şehir halkı da sivil halkı da karşı karşıyadır.”

AKP'Lİ BOSTANCI'DAN İTİRAZ
Kaya'nın konuşmasında sataşma olduğunu öne süren AKP Amasya Milletvekili Naci Bostancı söz alarak kürsüye geldi. Bostancı şöyle konuştu:

"Halkımız kan ve vahşet üzerine var olmak isteyen hiçbir politikaya onay vermez. Halkımızı kimse aptal yerine koymasın. Bu, bir. İkincisi: Suriye'nin kuzeyinde bir tezgâh düzenleniyor. Silah verilen "YPG" diye bir terör örgütü var. Emperyal güçler ha bire silah aktarıyorlar parasını almadan çünkü onlara görev veriyorlar. Ne görevi? Orta Doğu coğrafyasında halkları birbiri aleyhine düşman edecek bir askerî görev. Bu "YPG" denilen terör örgütü önce orada Kürtlerin kafasına vurmuş, onun şerrinden kaçan Kürtler Türkiye'ye ve Kuzey Irak'a sığınmışlar. Arapların kafasına vurmuş -Birleşmiş Milletlerin insan hakları gözlem raporlarında vardır- Arap köylerini yerle yeksan etmiş; silah marifetiyle totaliter bir yapı orada egemenlik kurup daha sonra da yine o emperyal siyasetin bir aparatı olarak vazife görmeye amade orada pozisyon alıyor. Aynı zamanda Türkiye'ye yönelik de kendine göre heva ve hevesleri var.

Şimdi, böyle bir terör üzerinden örgütlenmiş hizmete amade, Kürtleri de kullanan bir yapıya destek anlamına gelebilecek sözleri kendisi demokratik zeminler üzerinde hayat bulan bir iradenin ifade etmesini ben hayretle karşılıyorum. Çünkü bunlar demokrasinin düşmanı, bunlar Kürtler dâhil, Arapların, Acemlerin, Türkmenlerin, herkesin düşmanı. Terörün karakteri belli, bugün de orada sivilleri kalkan olarak kullanmaya çalışıyorlar. Bu tavrı büyük bir aymazlık, demokratik zeminleri terörün emrine sunan kirli bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum.

"BU KÜRSÜDEN BÖYLE KONUŞMANIZA İZİN VERMEYECEĞİM"
Tekrar söz alan Hüda Kaya, "ÖSO katiller ordusudur. ÖSO IŞİD'dir" deyince AKP'li Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı tarafından sesi kısıldı. Meclis Başkanı Kaya'ya "Türkiye Cumhuriyeti'nden oluşan bir bütünü siz 'Orada kirli bir savaş yapıyorsunuz ve sivil halkı öldürüyorsunuz' diye nitelendiremezsiniz. Asla bu kürsüden sizin böyle konuşmanıza izin vermeyeceğim. Asla" dedi.

Karşılıklı gerginliğin sürmesi üzerine Meclis Başkanı birleşime ara verdi.

Diğer partilerinde önerge üzerine konuşmasından sonra önerge reddedildi.