Oyun oynayan çocuk polis kurşunuyla kalbinden vurulduArtı Gerçek

Muş’ta 10 yaşındaki bir çocuk evinin önünde oynadığı sırada zırhlı araçtan açılan ateş sonucu vurularak ağır yaralandı. Valilik olayın 'kaza' sonucu yaşandığını açıkladı.


Kürt sorununda barış sürecinin sona erdirilmesinin ardından sık sık karşılaşılan zırhlı polis ve askeri araçlardan çocukların üzerine ateş açılmasına bir yenisi daha eklendi.

Çarşamba günü Muş'un İstasyon Caddesi üzerindeki Duvarbaşı mahallesindeki evlerinin önünde oynayan 10 yaşındaki Veysel Toplu adlı çocuk, saat 18.00 sıralarında zırhlı araçtan bilinmeyen bir nedenle açılan ateşle vuruldu. Kalbine çok yakın bir yerden vurulan çocuk ağır yaralandı.

Çevredekiler tarafından Muş Devlet Hastanesi'ne kaldırılan küçük çocuk, yoğun bakıma alındı. Tedavisi süren 10 yaşındaki çocuğun hayati tehlikesi halen ciddiyetini koruyor.

POLİS İTİRAZ EDENE BİBER GAZI SIKTI

10 yaşındaki Veysel Toplu'nun vurulması sonrası olayın yaşandığı İstasyon Caddesi üzerinde toplanan halk polise tepki gösterdi. Silahlarını çeken polisler halkın üzerine biber gazı sıkarak müdahalede bulundu.

Muş Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü'nden henüz bir açıklama yapılmazken 10 yaşındaki Veysel Toplu'nun amcası Nihat Toplu yaşananları ve sonrasında yaşanan gelişmeleri anlattı.

'POLİS AİLEYE KAZA OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Doktorların Veysel'in durumunun iyiye gittiğini söylediğini belirten Nihat Toplu yaşananları Artı Gerçek'e şöyle anlattı:

Veysel vurulduktan sonra hastaneye götürdük. Sonra tartışmalar, bağırmalar yaşandı. İnsanlar polise tepki gösterince biber gazları, silahlar çekildi. Büyük gerginlik yaşadık. Veysel kapının önünde oynarken vurulmuş. Hiç bir olay yokken durup dururken olmuş. Polis kaza olduğunu söyledi. İlk merminin çocuğa geldiğini fark edince silahın namlusunu yukarı vermiş, bu sefer kurşunlar binalara isabet etmiş. Doktorlar Veysel'in durumunun iyiye gittiğini söylüyor. Biz de hastanede iyi haber bekliyoruz." 

VEYSEL TOPLU'NUN VURULMASI SIRASINDA ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLER

Muş Valiliği olayla ilgili 24 saat sonra açıklama yaptı. Olayın 'Kazara' olduğunu söyleyen Valilik, olaya ilişkin yapılan haberlerin ve konuşmaların ise ‘provokasyon amacı’ taşıdığını kaydetti. Valilik açıklamasında olayla ilgili 3 personelin tedbiren görevden uzaklaştırıldığı ifade edildi.  
 
‘KAZARA OLDU’
 
Valilikten yapılan açıklama şöyle; "23 Mayıs 2018 tarihinde saat 18.00 sıralarında Özel Harekât Şube Müdürlüğüne ait zırhlı aracın ilimiz istasyon caddesi üzerinde rutin devriye görevini ifa ettiği esnada yol üzerinde bulunan çukura aracın girip-çıkması neticesinde zırhlı aracın kulesinde bulunan silah kazara ateş almıştır. Silahın ateş alması sonucu cadde de bulunan 10 yaşında bir çocuğumuz yaralanmıştır. Yaralı ivedi şekilde Muş Devlet Hastanesi’ne intikal ettirilerek tedavi altına alınmış olup hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Bu olayın bir takım farklı niyet taşıyan kişiler tarafından asılsız söylenti ve yorumlarla farklı yönlere çekilmek suretiyle provoke edilmeye çalışıldığı tespit edilmiştir.
 
3 GÖREVLİ TEDBİREN UZAKLAŞTIRILDI
 
Konu ile ilgili olarak, olayda kusuru bulunan 3 personel tedbiren Valilik tarafından görevden uzaklaştırılmış ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da müfettiş görevlendirilmesi talebiyle yazı yazılmıştır. Ayrıca olay ile ilgili adli tahkikat Cumhuriyet Başsavcılığımızca devam ettirilmektedir." (HABER MERKEZİ)