Özgürlükçü Demokrasi'ye baskın: Gazete ve matbaaya kayyım atandıArtı Gerçek

Bazı çalışanlar gözaltına alınırken, gazeteye ve matbaaya kayyım atandığı belirtiliyor.HABER MERKEZ-  Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin İstanbul Beyoğlu ilçesinde bulunan merkez binası ve gazetenin basımının yapıldığı matbaa gece yarısı polis tarafından basıldı. Baskınlarda İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar ve Gün Matbaası Sahibi Kasım Zengin ie gazete ve matbaa çalışanları gözaltına alındı. Gazete ve matbaaya kayyım atandığı belirtiliyor. 

İLGİLİ HABER: HDP: SATIN ALAMADIKLARINA KAYYIM ATIYORLAR

İLGİLİ HABER: ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ: SUSTURAMAYACAKLAR

Özel harekat polisleri tarafından gece saat 00.30 sıralarında yapılan baskınlarda binalar arandı. Saat 03.00'e kadar devam eden aramalardan sonra gazete merkez binasına sabah saatlerinde giden avukatlar karşılarında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) gelen görevliyi görüyor.

'GAZETE VE MATBAAYA KAYYIM ATANDI'

Mezopotamya Ajansı'nın geçtiği habere göre, TMSF görevlisinin avukatlara, "Engin Basın Yayın San. Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çıkan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’ne ve gazetenin basımının yapıldığı Gün Matbaacılık Reklam Film Basın Yayın Tanıtım San. Tic. Şti'ye kayyım atandığını" dediği belirtildi.

Ayrıca, TMSF görevlisinin kayyım atamasına ilişkin olarak herhangi bir bilgi veremeyeceği ve TMSF'den bilgi alınabileceği kaydedildi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) yetkili bir kişi kayyım olarak gazete ve matbaaya gönderildiği öğrenildi. 

İMTİYAZ SAHİBİ VE 8 ÇALIŞAN GÖZALTINDA

Gazetenin merkez binası ve basımının yapıldığı matbaaya yapılan baskında Yapılan baskın ardından içerisinde gazetenin İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar, Gün Matbaası Sahibi Kasım Zengin, matbaa çalışanları Erdoğan Zamur, Kemal Kurt, Musa Kaya, Cemal Tunç, Kemal Daşdöğen, İrfan Karaca ve Mehmet Emin Sumeli gözaltına alındı. 

KAPILAR KIRILMIŞ

 Sabah saatlerinde gazete binasına giden avukatlara, TMSF tarafından kayyım atandığı söylendi. Gazete binasının kapılarının polislerce kırıldığı görüldü. Gazetenin içerisinde kimliğini göstermek istemeyen bir kişi, her hangi bir bilgi paylaşamayacağını söyledi. Kendisinin gazetede geçici olarak görevlendirildiğini iddia eden kişi, TMSF'den yetkililer gelene kadar gazete binasında kalacağını söyledi. Şahıs, TMSF yetkililerinin gün içerisinde gelebileceğini söyledi.


[Gazetenin baskın sırasında kırılan kapısı]

TMSF: BİLGİMİZ YOK

Evrensel'in, Özgürlükçü Demokrasi’nin TMSF’ye devredildiği ve kayyım atandığı iddialarına ilişkin görüştüğü bir TMSF yetkilisiyse, kendilerine böyle bir bilgi gelmediğini, TMSF’den geldiğini söyleyen biri varsa onun kimlik göstermesi gerektiğini belirtti.

TMSF yetkilisi şunları söyledi: “Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekiyor. Çünkü kapatma kararını onlar veriyor ve onlar bize bildirirse bize ancak gazeteler ve diğer şirketler geliyor. TMSF memurunun kimlik kartının görülmesi gerekiyor. Biz bir şey almadık, alsak buradaki memurlar bilir. Öyle bir kurumun kapatıldığına ve devrine dair bize gelmiş bir bilgi yok. Sizin Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile görüşmeniz lazım. Bu kurumların kapatma kararlarını ve işlem yapma yetkilerini bize onlar gönderiyor. Resmi Gazetede yayınlansa bile bana Ankara Milli Emlak’tan yazı gelmedikçe benim herhangi bir işlem yama yetkim yok.”