Özgürlükçü Demokrasi: SusturamayacaklarArtı Gerçek

Kayyım atanan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi'nin editörleri, 'Kapılara kilit vurarak bizi susturamayacaklar' dediHABER MERKEZİ - Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi ve Gün Matbaası'na yapılan baskın ve gözaltılar basın toplantısıyla protesto edildi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında yapılan basın toplantısına HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koyçiğit, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK/Basın-İş'ten Alptekin Babaç, DBP, HDP İl Eş Başkanları Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, YAKAY-DER, ESP İstanbul İl Örgütü, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, ÖHP, gazete çalışanları, Medya ve Hukuk Derneği, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi üyeleri ile çok sayıda gazeteci katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, "Yine kabul edilemeyecek bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Dün gece yapılan polis baskını sabaha kadar devam etti. Gazeteye gelen çalışanlar içeriye alınmadı 'buraya gelemezsiniz' diye uzaklaştırıldı. Matbaa çalışanları ile birlikte 9 kişi gözaltına alındı. Matbaa çalışanlarının gazete ile ilişkilendirilmeye çalışıldığı bir durum. Derneğimize sabah saatlerinde yapılan başvurulara göre başka bir şehirden de eski matbaa çalışanının gözaltına alındığı söyleniyor. İHD olarak hukuksuz uygulamalara karşıyız. Bu hukuksuz uygulama kabul edilemez. Sadece basın özgürlüğü değil, düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne de saldırı söz konusu" diye konuştu. 

'RESMİ TEBLİGAT YAPILMADAN GAZETE KAPATILDI'

Gazetenin editörü Hicran Ürün de, "Gazetemizle hiçbir ilişkisi olmadığı halde basımın yapıldığı matbaaya baskın yapıldı. Bu baskılar ilk değil daha önce de defalarca kez dağıtımcılar gözaltına alındı, tutuklandı. Gazetemiz 79 kez erişime engellendi. Bu dönemde muhalif seslere ve Kürt gazetecilere baskı arttı. TMSF eliyle gazetemiz kapatıldı. Ancak tarafımıza tebliğ edilen resmi bir bilgi yok. Baskından sonra sözlü olarak deklare edildi. Bu da hukuksuzluğun ayrı bir boyutu. Muhalif sesleri susturmaya devam edecekler. Geçmişte de benzer olaylar yaşandı hiçbir şekilde susturulamadı bundan sonra da susturulmayacak. Özgür basın geleneğini devam ettiren arkadaşlarımız olacak. İnandığımız yolda yürümeye devam edeceğiz. Gerçeklerin sesi bastırılamaz. Bugün TMSF, daha önce KHK’ler, yarın belki başka bir şey. Fakat susturamayacaklar" şeklinde konuştu.

'KAPILARA KİLİT VURMAKLA BİZİ SUSTURAMAYACAKLAR'

Gazetenin editörlerinden Reyhan Çapan da, "Topluma topyekun saldırı dönemindeyiz. Hiçbir alanda hak ve özgürlüklere alan tanınmıyor. RTÜK yasasıyla özgür, muhalif sesler susturuluyor. Doğan Medya Grubu gibi parayla satın alamadıklarına TMSF ile el koyuyorlar. İktidarlar susturmaya çalıştıkça biz yolumuza devam edeceğiz. Kapılara kilit vurarak bizi susturamayacaklar" dedi.

'DAYANIŞMA İLE AŞACAĞIZ'

DİSK/Basın-İş'ten Alptekin Babaç ise "Gazeteye el konulup konulmadığına ilişkin bir belirsizlik var. Görünen şu, kendisine 'TMSF'den geliyorum' diyen istediği gazeteye el koyuyor. Yazmayı bırak, basamazsınız diyorlar. Mücadele verenler bu engelleri de aşacak. Bu baskı ortamından ancak dayanışarak, direnerek çıkacağız" diye konuştu.

'MUHALİF MEDYAYA OPERASYONUN HABERCİSİ'

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş ise, "2019 seçimlerine giderken AKP tek sesli Türkiye yaratmak istiyor. Geçtiğimiz hafta Doğan Medya Grubu dolaylı olarak iktidarın eline geçince halka haber ulaştırmaya çalışan medya kuruluşlarının yüzde 90'ı iktidarın eline geçti. Bugün yapılan baskın, muhalif medyaya yapılacak operasyonun da habercisi. Daha önce KHK'lerle kapattılar, ikinci dalga olarak TMSF ile Türkiye tek sesliliğe sürükleniyor. Gazeteci meslek örgütleri olarak haber için mücadeleye devam edeceğiz. Gerçekler halka ulaşacak bu baskı da ancak o zaman duracak. Haber için mücadeleye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. (Mezopotamya Ajansı)