PKK’den 24 saatlik ateşkesArtı Gerçek

Şiddetin çözüm olmadığına dikkat çekilen açıklamada ateşkes kararının 24 Haziran seçimlerinde halk iradesinin sandığa yansıması amacıyla alındığı açıklandı.24 Haziran günü yapılacak milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı genel seçimine ilişkin bir bildiri yayınlayan PKK’nin askeri kanadı HPG, “24 saat askeri faaliyetlerde bulunmayacaklarını” açıkladı.

Fırat Haber Ajansı ANF’de yer verilen açıklamada, “KCK Yürütme Konseyi’nin kararı temelinde gerilla güçlerimiz bugün saat 19.00’dan itibaren 24 saat boyunca herhangi bir askeri faaliyette bulunmayacaktır” denildi.

Açıklamada Kürt sorununun, Türkiye’de ve bölgede çözümü bekleyen toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çekilirken “Bu sorunda baskı, şiddet ve katletmenin hiçbir sonucu ortaya çıkarmayacağı ve sorunu daha da derinleştirdiği defalarca ispatlanmış bir husustur. Bu yüzden Önder Apo yıllarca bu sorunu demokratik barışçıl yöntemlerle çözmenin büyük çabalarını sergilemiş, bu temelde sürdürülen diyaloglarla barışçıl demokratik çözüm için Dolmabahçe Sarayı Mutabakatı’na ulaşılmıştır. Ancak Erdoğan ve şürekası bu çözümün Türkiye’yi demokratikleştireceğini, bunun da kendi bireysel faşist diktatörlük hesaplarını tehlikeye atacağını görünce diyalog masasını devirmiş ve Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne karşı 24 Temmuz 2015’te resmen savaş ilan etmiştir” denildi.

AKP-MHP ittifakı’nın son 3 yılda yürüttüğü şiddet politikasında başarı elde edemediğine vurgu yapılan açıklamada “Erdoğan, kendi iktidarının çöküşünü engellemek amacıyla baskın seçim kararını alarak, halklarımıza karşı işlediği suçların üstünü örtmek, hırsızlık ve talanlarını gizlemek için faşist diktatöryal bir sistemi kalıcılaştırmayı hedeflemiştir” denildi. AKP’nin seçimlerde hile ve entrikalara başvuracağına dikkat çekilen açıklamada ateşkes kararına ilişkin ise şu görüşlere yer verildi:

“Faşist AKP’nin Kürdistan’da geliştirmeyi tasarladığı hile, entrika ve provokasyonlarına gerekçe oluşturmamak ve kendi açımızdan halkımızın iradesini rahatça ortaya koyma imkânını geliştirmek amacıyla KCK Yürütme Konseyi’nin kararı temelinde gerilla güçlerimiz bugün saat 19.00’dan itibaren 24 saat boyunca herhangi bir askeri faaliyette bulunmayacaktır. Güçlerimiz aynı zaman dilimi içerisinde, toplumun bulunduğu ve oy kullanacağı bütün yerlerde bulunmamaya özen gösterecek ve herhangi bir aktiviteyi geliştirmeyecektir.” (HABER MERKEZİ)