PKK’den yattı, kızı IŞİD’e katıldıArtı Gerçek

PKK adına faaliyet yürütmekten cezaevi yattı. YPG’nin mücadelesini destekliyor, IŞİD’i düşman olarak görüyor. Mardinli baba, IŞİD’e katılan kızı Sultan’ı arıyor.


Burhan EKİNCİ


ARTI GERÇEK – Mardinli Mehmet Emin Sarıkaya, siyasi nedenlerden dolayı baskılar artınca 25 yıl önce Almanya’ya geldi. Almanya’da PKK adına faaliyet yürütmekten beş yıl cezaevinde yattı. İki yıl önce Alman vatandaşı kızı IŞİD’e katıldı. O “Tüm kalbimle mantığımla YPG mücadelesini destekleyen biriyim ama diğer yandan IŞİD’e katılan kızın da babasıyım” diyor. Alman hükümetine, YPG’ye, KDP’ye, Irak ve Suriye hükümetlerine çağrıda bulunuyor: Lütfen kızım için yardımcı olun.

Mardinli 55 yaşındaki Mehmet Emin Sarıkaya ile Almanya’nın Köln kentinde buluşuyoruz. Bir yandan Kürt siyasi hareketine yakınlığı, diğer yandan düşman dediği IŞİD’e katılan kızına karşı baba olma duygusallığı arasında bocaladığını söylüyor. İki yıldır yaşadıklarını “İki ucu keskin bıçak gibi” olarak tanımlıyor.

Son iki yıldır yaşananları anlatırken duygulanıyor, bir ara gözyaşlarına hakim olamıyor.

MARDİN’DEN ALMANYA’YA

Sarıkaya ailesinin öyküsü 1992 yılında Mardin’de başlıyor. Mehmet Emin Sarıkaya’nın anlatımlarına rağmen kent merkezinde yaşıyordu. Evliydi. Çiftin Engin ve Sultan adlı iki çocuğu vardı. Bir fabrikada çalışıyordu. Bir yandan da çalıştığı  yerde sendikal faaliyetler yürütüyordu. Kürt bölgesinde, güvenlik güçleri ile PKK arasında çatışmaların şiddetlendiği, faali meçhul cinayetlerin giderek arttığı yıllardı. Kürt siyasi hareketinin faaliyetlerinde de yer alan Sarıkaya, çeşitli tehditler almaya başlar. O günleri “Önümde çok seçenek yoktu. Ya ölüm, ya zindan ya dağa çıkmak ya da Avrupa’ya gelmek” sözleriyle özetliyor. Eşi ve ailesiyle yaptığı görüşmeler sonucu Almanya’ya kaçma kararı alır. Eşi ve iki çocuğuyla Almanya’ya gelir. Sığınma talebinde bulunur.

CEZAEVİNDE 4.5 YIL

Mehmet Emin Sarıkaya, siyasi çalışmalarını Almanya’da da sürdürdüğünü anlatıyor.1994 yılında PKK adına siyasi çalışmalar yürüttüğü gerekçesiyle 4.5 yıl cezaevinde kaldı. 14 Şubat 1999 yılında cezaevinden çıktı. Almanya’nın Soest kentinde yaşayan ailesinin yanına döndü.

Cezaevinde kaldığı yıllarda çocuklarının yalnız kaldıklarından dolayı kendisine tepkili olduklarını hatırlatıyor. Bu tepki ailevi sorunlarını daha da artmasına neden olur ve eşiyle boşanmaya karar verirler.

Mehmet Emin Sarıkaya, 2006 yılında Neuss’a taşındı. Şimdi sahibi olduğu Pizza dükkanında çalışmaya başladı.

ARİFE GÜNÜNDE GELEN MESAJ

Hayata yeniden başlamıştı, bir yandan da çocuklarıyla ilişkisini sürüyordu. En büyük kızı Alman vatandaşı Sultan Sarıkaya 2013 yılında Türkiyeli biriyle evlendi. Aileler arasında sakin bir düğün yapıldı. Ancak evlilik uzun sürmedi. Çift beş ay sonra boşandı.

[Sultan Sarıkaya, IŞİD'de katılmadan önce Almanya'dayken çektiği fotoğraf] 

Mehmet Sarıkaya, hayatında yeni bir dönem başlatan olayın 2015 yılının Ramazan ayının arifesinde gününde yaşandığını anlatıyor. O gün aldığı mesajı hiç unutamıyor. Mesaj, en son Dortmund’da Telekom’un müşteri hizmetlerinde çalışan en büyük kızı Sultan Sarıkaya’dan gelmişti:

“Ben kısa süre için bir yere gidiyorum. Beni merak etmeyin.”

Kızı Sultan Sarıkaya babasına, nerede olduğunu ve nereye gittiğini anlatmamıştı. Baba, gerçeği daha sonra öğrendi. Kızı Sultan Suriye’ye gitmiş ve IŞİD’e katılmıştı.

Baba Sarıkaya, hemen Alman polisine gidip durumu anlatır.

Mardinli baba, kızının ilk eşinden boşandıktan sonra yaşadığı bunalım ve psikolojik sorunlardan dolayı bir arayış içinde olduğundan IŞİD’e katıldığını düşünüyor. Kızı Sultan’ın IŞİD’e katılmadan önce son zamanlarında örtündüğünü hatırlatan Sarıkaya, “Ondaki değişimi görmüştüm ama IŞİD’e katılabileceğini hiç tahmin etmedim. Bilseydim, bir şekilde tedbir alırdım” diyor.

YUNANLI GENÇLE EVLENİP GİTTİLER

Baba Mehmet Sarıkaya, 10 gün kızı Sultan’dan bir mesaj daha alıyor. Yaptıkları telefon görüşmesinde kızı “Beni merak etme baba, iyiyim. Sonra ararım” der.

O esnada silah seslerinin geldiğini anlatıyor. Sarıkaya artık kızının IŞİD’e katıldığından kesin emin olur. Kızının nasıl katıldığını ve kimlerle gittiğini araştırmaya başlar.

Araştırmaları sonucunda kızı Sultan Sarıkaya’nın Yunan asıllı Georgios adlı bir adamla evlendiğini, ikisinin birlikte Rodos’tan Marmaris’e geçtiklerini, Antep üzerinden IŞİD’e katıldıklarını öğrenir.  Sarıkaya “Aşırı Katolik bir ailenin çocuğuydu. Sonra din değiştirmiş. İsmini de Abdurrahman el Yunani olarak değiştirmiş” diyor.

IŞİD’li çift Suriye’den Irak’a geçer ve IŞİD denetiminde bir kasabada yaşamaya başlar. Kızının kendisine hiçbir zaman nerede yaşadığını anlatmadığını söyleyen baba Sarıkaya “Tahminime göre Tel Afer’e yakın Tel Kayf’te yaşıyorlardı” diyor.

Mehmet Emin Sarıkaya kızı Sultan ile en son irtibatı ise 5 Temmuz 2017’de kurar. O günden sonra kızından bir daha haber alamadı.

 “IŞİD BENİM DÜŞMANIM”

Sarıkaya, politik çizi olarak kendisini Kürt siyasi hareketine bağlı bir insan olarak görüyor. Kendisini “Kürt yurtsever”, IŞİD’i ise “düşman” olarak tanımlıyor. Sarıkaya şöyle diyor:

“Ben IŞİD ile savaşan YPG’yi savunuyorum. YPG olmazsa olmaz savunduğum bir hareket. IŞİD’e karşı savaşını da gönülden destekledim, destekliyorum da. İki yıldır çok acı çekiyorum. Çünkü kızım düşman olarak gördüğüm IŞİD’e katıldı. Tüm kalbimle mantığımla YPG mücadelesini destekleyen biriyim ama diğer yandan IŞİD’e katılan kızın da babasıyım. Bir baba olarak iki yıldır bunu çok zorluğunu yaşıyorum. Benim durumum iki uçlu bıçak gibi. Bir yanda inandığım dava, diğer yanda kızımın durumu. En büyük kızımdı. En çok sevdiğim kızımdı. Ama en büyük ihaneti de bana IŞİD’e katılarak o yaptı. Devrimciyim, davaya bağlılığım var, IŞİD’e katıldığı için kızımı reddediyor, düşman olarak görüyorum ama diğer yandan duygusal biriyim. Sonuçta o benim kızım. Babasıyım. Aylardır her gece başımı yastığıma koyduğumda hep çocukluğu gözümün önüne geliyor.”

“BENİ SIĞINACAK LİMAN OLARAK GÖRÜYORDU”

Baba Sarıkaya, kızı Sultan’ın ideolojik olarak IŞİD’e inanan biri olduğuna inanmıyor. O’na göre, eğer böyle olsaydı kızı IŞİD’e katıldıktan sonra kendisiyle bu kadar sık irtibata geçmezdi. Mardinli baba fırsat buldukça kızıyla konuştuğunu ve yazıştığını anlatıyor.  “Kızımı o canilerden kurtarmak için daha çok ikna etmeye çalışıyordum” diyor.

Kızının Irak’tayken nerede çekildiği belli olmayan kendisine gönderdiği birçok fotoğrafını gösteriyor. Yeni IŞİD’li eşi ve bir yaşındaki çocuğuyla lüks bir evde yaşadığına dair fotoğraflar var. “Kızım bu yılın 5 Temmuz’una kadar irtibatım hep sürdü. Onunla ilişkiye kesmedim. Hep kazanmak istedim. O da benimle hep konuştu. Anladığım kadarıyla beni hep sığınacak bir liman olarak gördü. Bu yüzden ideolojik olarak IŞİD’e bağlı olduğuna inanmıyorum” diyor.

“KIZIMI KAZANMAK İSTİYORUM”

IŞİD Irak’ta tamamen temizlendi. Suriye’de birkaç bölge dışında artık saha hakimiyeti bitmiş durumda. Birçok aile de çocuklarını aramaya başladı ve çocuklarının geri dönmeleri için girişimlerde bulunuyor.

Baba Sarıkaya da, Artı Gerçek’te yayınlanan Gamze Kafer’in IŞİD’li kadınlarla yaptığı görüşmeyi okuduktan sonra kızına ulaşma umudunu taşıdığını anlatıyor.

İLGİLİ HABER 1 : YEDİ KEZ EVLENEN IŞİD'Lİ MARGOT

İLGİLİ HABER 2 : KAFA KESMEDEN ETKİLENDİ, ŞİMDİ PİŞMAN

 “Kızımın IŞİD’deki ismi Amel. Bir yaşında bir kızı var. Belki tanıyan birileri çıkar. Sizin sitede yayınlanan IŞİD’li kadınlardan biri de Tel Afer’de kaldığını anlatıyor. Belki kızımı tanıyordur. Nerede olduğunu belki biliyor. Tek isteğim kızımın nerede olduğunu bilmek. Yaşadığını umut ediyorum. Karanlık kuyuda iğne arıyorum biliyorum ama kızımı tekrar kazanmak istiyorum” diyor.

“AİLEN SENİ AFFEDİYOR”

Mehmet Emin Sarıkaya’ya bölgede yaşanan savaşı, IŞİD’in artık bittiğini, kızının da öldürülmüş olabilme ihtimalini soruyorum. Bu durumda ne yapacak? Cenazesini alacak mı? Sarıkaya, bir an duruyor, gözyaşlarına hakim olamıyor. Ardından, “Cenazesini alırım, Mardin’e götürür, toprağa veririm. Ne olursa olsun sonuçta ben bir babayım” diyor.

Sarıkaya ölüm ihtimalini düşünmek bile istemiyor. Kızının yaşadığı umudunu taşıyor ve şu sözlerle ona çağrıda bulunuyor: “Ailen seni affediyor. Lütfen kızım beni duyuyorsan, annen, kardeşlerin hepimiz seni affediyoruz. Her şey için geç kalınmış değil. Hepimiz seni yeniden bağrına basmak istiyoruz. Halkımız da yücedir seni affeder.” 

ALMAN HÜKÜMETİ VE YPG’YE ÇAĞRI

Mardinli baba Sarıkaya kızının Almanya vatandaşı olduğunu hatırlatıyor ve Başbakan Angela Merkel ile Dışişleri Bakanı Simgar Gabriel’e çağrıda bulunarak “Lütfen kızımı o canilerin ellerinden kurtarın” diyor.

YPG’ye “Halkın biricik yiğitleri sizden ricam kızım eğer elinize düşmüşse lütfen bana haber verin. Kızımı bana tekrar kavuşturun” diyor.

Mehmet Emin Sarıkaya, KDP ile Irak ve Suriye hükümetine de aynı çağrıda bulunuyor.