Pompeo: Kaşıkçı soruşturması sürüyorArtı Gerçek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin cinayeti örtbas etmediğini öne sürdü.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini soruşturmaya devam edeceğini söyledi.

Avrupa gezisi kapsamında Macaristan’da bulunan Pompeo, ABD’nin cinayeti örtbas etmediğini savunarak, Kaşıkçı’nın ölümünden sorumlu olanlardan hesap sormak için daha fazla eyleme geçeceklerini iddia etti.

Trump yönetiminin 8 Şubat’a kadar Kaşıkçı’nın ölümünden kimin ya da kimlerin sorumlu olduğuna ve Washington’un bu kişilere yaptırım uygulayıp uygulamayacağına ilişkin bir raporu Kongre’ye sunması gerekiyordu.

Demokrat Senatör Tim Kaine, Pazar günü raporun Kongre’ye sunulmadığını kaydetmişti. Senato Silahlı Kuvvetler ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Kaine, ‘‘Bu, Trump yönetiminin bir cinayetin örtbas edilmesine yardım ettiği anlamına geliyor’’ diye konuşmuştu.

HUAWEI KONUSUNDA 'UYARDI'

Pompeo Macaristan’da ayrıca ABD’nin müttefiklerini Çinli telekomünikasyon devi Huawei’nin ekipmanlarını topraklarında konuşlandırmamaları konusunda "uyardı" ve bunun olması halinde müttefiklik ilişkilerinin zora gireceğini söyledi.

Pompeo gazetecilere yaptığı açıklamada ‘‘Onlara bu malzemeyi kullanmalarının hangi yönleriyle fırsat ve risk teşkil ettiğini anlattık’’ dedi. Macaristan, Pompeo’nun Avrupa ziyaretinin ilk durağıydı. Amerikalı yetkililer ziyaretin Çin ve Rusya’nın son dönemde artan etkisine karşı atılan bir adım olduğunu ifade ediyorlar.

Washington, Çin’in bölgedeki artan varlığından özellikle de dünyanın en büyük telekomünikasyon malzemesi üreticisi Huawei firmasının Macaristan ve Polonya’da yayılmasından endişe ediyor. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)