Putin'den 'Kudüs' telefonuArtı Gerçek

Erdoğan ile Putin telefonda Trump'ın Kudüs kararını görüştü.


HABER MERKEZİ - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kudüs'ü ele aldıkları bir telefon görüşmesi yaptı.

Kremlin’in iki lider arasında gerçekleşen görüşmeyle ilgili yayınladığı açıklamada, “Taraflardan her biri, ABD’nin Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması ve Amerikan Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs'e taşınması yönündeki kararı hakkında duydukları endişeleri dile getirdi. Bu tür adımların Ortadoğu barış sürecinin perspektiflerini sekteye uğratacağı kaydedildi” ifadelerine yer verildi.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI KUDÜS İÇİN TOPLANACAK

Açıklamaya göre liderler, Ortadoğu’daki gerilimin tırmandırılmasının kabul edilemez olduğunu, uluslararası toplumun Kudüs’ün statüsü dahil olmak üzere tüm konuların çözümü için uzlaşma arayışı amacıyla Filistin ile İsrail arasındaki görüşmelerin yeniden başlaması için çaba göstermesi gerektiğini, Rusya ve Türkiye'nin Ortadoğu krizinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ve Genel Kurulu'nun kararları doğrultusunda adil bir şekilde çözümünden yana olduklarını kaydetti.

Açıklamada ayrıca “Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 13 Aralık’ta İstanbul’da Kudüs’ün statüsünü görüşmek üzere toplanacağı konusunda bilgilendirme yaptı” ifadelerine yer verildi.