Putin'den ilk açıklama: Saldırının yıkıcı sonuçları olurArtı Gerçek

ABD ve müttefiklerinin Suriye saldırısının ardından gözlerin çevrildiği Rusya Devlet Başkanı Putin'den ilk açıklama geldi.

HABER MERKEZİ- ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den de tepki geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’ye dönük hava saldırısı için "Yaşanan yeni gerilim, tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etkiye sahip” uyarısında bulundu.
 
Saldırıyı, terörle mücadele ön safta yer alan egemen bir devlete yönelik "saldırganlık eylemi” olarak niteleyen Putin, saldırının tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etki yaratacağının altını çizdi.

İLGİLİ HABER: RUSYA: SALDIRI SONUÇSUZ KALMAYACAK

Putin, "Rus ordusunun meşru hükümete terörle mücadelede destek verdiği Suriye'ye düzenlenen saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. ABD, eylemleriyle Suriye'deki insani felaketi daha da derinleştiriyor, sivil halka acılar yaşatıyor ve Suriye ile bölgede yeni bir sığınmacı dalgasını teşvik ediyor" ifadelerini kullandı.
 
“Suriye'de yaşanan yeni gerilim, tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etkiye sahip. Tarih, her şeyi yerli yerine koyacak ve halihazırda Washington'a eski Yugoslavya, Irak ve Libya'daki katliamlar nedeniyle büyük bir sorumluluk yükledi" diyen Putin, BM Güvenlik Konseyi'ni ABD ve müttefiklerinin saldırgan eylemlerini kınamak üzere acil toplantıya çağırdıklarını kaydetti.
İLGİLİ HABER: TRUMP SALDIRI EMRİNİ VERDİ: ÜÇ ÜLKE SURİYE'Yİ VURDU