'Putin üzerinden Esad ile işbirliği mi yapıyor'Artı Gerçek

Erdoğan'ın Rusya ziyareti sonrası, Suriye'de siyasi çözüm temennisi Esad'la gizli işbirliğinin işareti olarak yorumlandı.


HABER MERKEZİ- Suriye'deki iç savaşına askeri müdahale gerektiğini savunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyareti sonrası söylediği "Biz en iyi çözümün siyasi çözüm olduğuna inanıyoruz" sözü gizli işbirliği iddialarına yol açtı. 

Hürriyet Yazarı Murat Yetkin, bugün yayınlanan 'Esad'la işbirliği mi yapıyoruz ne' başlıklı yazısında bu yöndeki görüşlerini aktardı.

Yetkin, "Ankara ve Şam arasında –en azından kamuya açık- hiçbir temas bulunmadığı halde Moskova üzerinden fiili bir işbirliğinin sürmekte olduğu sonucunu çıkarmak mantığa aykırı olmaz" yorumunda bulundu.

'MASUM DEĞİLİZ HİÇ BİRİMİZ'

BBC'nin, IŞİD'in  Rakka'dan tahliyesi haberini, 'Yaşasın basın özgürlüğü' yorumuyla köşesinden paylaşan Yetkin, konuyla ilgili Sezen Aksu’nun “Masum değiliz hiç birimiz” şarkısına atıfta bulundu.  

İBLİB ATEŞKESİNDEN BERİ Mİ

Rusya'nın YPG ile dirsek temasından geri durmadığını dile getiren Yetkin, "Erdoğan 13 Kasım’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeden önce  ABD ile birlikte Rusya’ya da çatan sözler söyledi.  Aradan altı saat kadar geçip Erdoğan Soçi’de Putin ile iki küsur saat görüştükten sonra yaptığı açıklamada ise  'Siyasi çözüm için zemin olduğunu' gördüğünü söylüyordu:  Aslında İdlib ateşkes sürecinden beri, Ankara Şam’la Moskova üzerinden dolaylı işbirliği sürecine mi girdi?" 

Yetkin yazısını şöyle noktaladı: 

Ne de olsa Orta Doğu coğrafyasında nehirler, akışın şiddetine göre hızla yatak değiştirebilir.

Yazının tamamı ...