‘Rakka’nın özgürleşmesi çok yakın’Artı Gerçek

QSD'nin IŞİD'i Rakka'dan temizleme hamlesi sona doğru yaklaşırken, operasyonun sözcüsü Şeyh Ehmed son gelişmeleri Artı Gerçek'e anlattı.

Gamze Kafar

ARTI GERÇEK- Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) IŞİD’in Suriye'deki başkenti Rakka’ya yönelik operasyonunda sona gelindi. Rakka Operasyonu Eylem Odası Sözcüsü Cihan Şeyh Ehmed, kentin tamamen özgürleştiği iddialarının doğru olmadığını belirterek, “Rakka henüz tam anlamıyla özgürleşmedi. Savaş devam ediyor. Rakka şehrinin özgürleşmesi çok yakın” dedi.

Suriye Demokratik Güçleri tarafından, IŞİD’i Rakka’dan temizlemek amacıyla 6 Haziran 2017’de başlatılan operasyonda son aşamaya gelindi. Artı Gerçek’e konuşan Rakka Operasyonu Eylem Odası Sözcüsü Cihan Şeyh Ehmed, kentin yüzde 90’nın IŞİD’den temizlediğini açıkladı. Şeyh Ehmed,  “Şuanda Rakka’da yüzde onluk bir bölümü kaldı. Yüzde onluk bölümünde de güçlerimiz var. Bu bölüm 3-4 mahalleden oluşuyor. Büyük bir ilerleme yaşanıyor” dedi.

İLGİLİ HABER: RAKKA'NIN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI

‘RAKKA TAMAMEN ÖZGÜRLEŞMİŞ DEĞİL’
Sözcü Ehmed, Rakka’nın tamamen özgürleştiğiyle ilgili iddialara da açıklık getirdi. Ehmed, “Bu çok önemli. Biz de bunu bekliyoruz. Ancak Rakka henüz tam anlamıyla özgürleşmedi. Savaş devam ediyor ve Rakka’nın özgürleşmesi için büyük bedeller veriliyor. Rakka şehrinin özgürleşmesi çok yakında 2017 yılının müjdesi olacak. Bu müjdeyi halklara en yakın zamanda vermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘IŞİD İLE ARAMIZDA 2 KM VAR’

Rakka’da IŞİD’in yüzde 10’luk kısmına sıkıştığına dikkat çekten Ehmed, şunları söyledi: “600-700 IŞİD üyesinin yüzde onluk alanda oluğunu söyleyebiliriz. Bunun yanısıra yaralı IŞİD üyeleri de var. Son iki gün içinde yaklaşık bin sivili özgürleştirdik ve halen siviller kurtarılıyor. Şuanda IŞİD ile aramızdaki sadece iki kilometrelik bir alan var. Böyle bir yerde savaşırken aynı zamanda sivillerin SDG alanlarına güvenli bir şekilde geçebilmeleri için bir güvenlik koridoru oluşturabilmemiz gerekiyor. Aynı zaman IŞİD çok fazla sıkıştı. Bu sıkışmayla sivil halkı canlı kalkan olarak kullanabilir. Bunu son hamle olarak kullanabilir.”


‘5 BİN SİVİL VAR’

QSD güçlerinin yavaş ilerlediğini hatırlatan Rakka Operasyonu Eylem Odası Sözcüsü Cihan Şeyh Ehmed, şöyle devam etti: “Çünkü bir yandan alan çok daraldı, bir yandan da 4-5 bin sivilin yaşamı sözkonusu. Bu az bir sayı değil. Suriye Demokratik Güçleri olarak bu yüzden daha ağır hareket etmek zorundayız. Öncelikle sivilleri kurtarıp, son operasyonumuzu yapabiliriz. Bizim için en büyük başarı her şeyden önce sivillerin kurtarılması. Bunun için de her ne kadar hedefimiz Rakka şehrinin özgürleştirilmesi olsa da sivil halkların kurtarılması en büyük stratejimizdir. Sivil halkları kurtardığımızda son operasyonumuzu yapacağız. Böylelikle Rakka tam anlamıyla özgürleşmiş olacak. IŞİD terörünü, IŞİD’in başkentinde bitirmek, en büyük başarı olacak."