Rakka'nın geleceği masaya yatırıldıArtı Gerçek

Rakka Sivil Meclisi’nin, kentin geleceğiyle ilgili düzenlediği geniş katılımlı platform başladı.

Gamze Kafer 

ARTI GERÇEK- Demokratik Suriye Güçleri’nin Rakka operasyonunda sona doğru yaklaşıldı. Kentin geleceği merak konusu. Rakkalılar kentlerinin geleceğini Ayn İsa'da masaya yatırıyor. Rakka Sivil Meclisi tarafından düzenlenen Rakka Platformu, sivil toplum örgütleri ve Rakkalı aşiret temsilcilerinin katılımıyla Ayn İsa’da başladı.  
Toplantıya, Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu, Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Minbic Yönetimi, Kuzey Suriye bölgeleri ile Cês, Bûseraya, Sexane, Bûesaf, Ebû Hemîd, Amir, Bûşeyan, Efadele, El-Mûs Dahir, El-Xanim El-Dahir, Kewatî, Burêc, El-Xûl, Cemase, El-Cerî Kerame, El-Şiêb ve El-Kiwêdir aşiret temsilcileri ve Rakka’nın kanaat önderleri katıldı. 
Toplantı salonunda “Dünya terörünün yıktığı her şeyi birlikte yeniden inşa edeceğiz”, “Çok renkli Demokratik Suriye’ye doğru”, “Halkların kardeşliği ve ortak yaşam özgür Suriye’nin geleceğinin teminatıdır” yazılı pankartlar asıldı. 

Platform Hazırlık Komitesi İbrahim El Ferec toplantının açılış konuşmasında, “Tarihi bir sorumlulukla bu geniş toplantıyı gerçekleştirdik. Amacımız bölgenin ve halkımızın kaderini belirlemektir. Bölgemiz hassas bir süreçten geçiyor. İyi biliyoruz ki halkımız bu tarihi toplantının önemini iyi biliyor” dedi.

El Ferec, bölge halkına sorumlulukla hareket etme çağrısı yaptı. Ardından devam etti: “Kentimiz özgürleştirilmek üzere. Bugün biz de aynı çatı altında toplanıyoruz. Bu toplantımız tarihi bir süreçte gerçekleşiyor, kentimizin çetelerden tamamen temizlenmesi an meselesi. Yeniden inşa çalışmalarında sorumlulukla hareket etmemiz gerekiyor. Dayanışmamızı arttıralım. Tüm sorunları çözmek ve halkımıza karşı yürütülen dış siyasetler yüzünden var olan krizi sonlandırmak için tüm güçlerimizi birleştirelim. Dış güçlerin siyaseti yüzünden oğullar babalarına, kardeşler birbirlerine düşman oldu. Bu sorunları aşmamız gerekiyor, şimdi tarihi bir süreçten geçiyoruz.”

Platform misafir ve aşiret kanaat önderlerinin konuşmaları ile devam ediyor.

Rakka'nın geleceğinin masaya yatırıldığı platformuna çok sayıda kadının katılması da dikkat çekiyor. 

[Fotoğraflar:Gamze Kafer]