Reeskont kredilerinde kur sabitlendiArtı Gerçek

Kurda son dönemdeki sert yükseliş frenlemek için bir adım daha atan TCMB ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitledi.


Şok faiz artışı ile kurdaki tansiyonu düşürmeye çalışan Merkez Bankası'ndan bir hamle daha geldi. 

Kurda son dönemdeki sert yükseliş frenlemek için bir adım daha atan Merkez Bankası (TCMB) ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitledi. 

TCMB açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"25 Mayıs 2018 tarihinden önce kullanılan ve 31 Temmuz 2018 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredinin vadesinde ödenmesi halinde, ABD doları için 4,2000, Euro için 4,9000, İngiliz Sterlini için 5,6000 kuru kullanılarak Türk lirası olarak yapılabilmesine olanak tanınması ve kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun sabitleme kurundan yüksek olması durumunda kredi geri ödemesinde kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun esas alınmasına karar verilmiştir."

TCMB'nin açıklaması sonrası dolar/TL kuru ilk etapta 4,80'den 4.70'e geriledi ancak burada tutunamayarak yeniden 4.75'i aştı.

Geçtiğimiz çarşamba günü Merkez Bankası, piyasalardaki sağlıksız fiyatlamaları gerekçe göstererek geç likidite penceresinde 300 baz puanlık faiz artışına gitmişti. (EKONOMİ SERVİSİ)