'Reis resmi unvana dönüştü demek' Führer'i çağrıştırır'Artı Gerçek

Yargılanan akademisyen, 'Reis' ifadesinin müvekkiliyle özdeşleştiğini söyleyen avukata 'Reis'in devlet başkanı ile özdeşleştiğini söylemek Führer'i çağrıştırır' yanıtı verdi.


OHAL KHK'leriyle Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenlerden Cenk Yiğiter, cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada hakim karşısına çıktı. Ankara 20’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya Cenk Yiğiter ve avukatı Erkan Çiftçi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Sami Kabadayı katıldı.

Davaya konu olan sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastetmediğini söyleyen Yiğiter'in savunmasının ardından söz alan Erdoğan’ın avukatı Sami Kabadayı, 'Reis' lakabının Erdoğan ile özdeşleştiğini savundu.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Kabadayı'nın yaptığı tespite yanıt veren akademisyen Cenk Yiğiter, “Reis, Türkiye’deki en yaygın lakaplardan biridir. Böyle bir lakabın devlet başkanı ile özdeşleştiğini, artık resmi bir unvana dönüştüğünü söylemek Hitler’in 'Führer', Mussollini’nin 'Duce' sıfatlarını çağrıştırır. Demokratik bir ülkede böyle bir özdeşleşmeden bahsedilemez” dedi.

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 4 Ekim tarihine erteledi. (HABER MERKEZİ)