Rize'de dere ortasına yapılan bir binanın daha yıkımına başlandıArtı Gerçek

Kötü yapılaşmanın simgesi haline gelen Rize'deki 7 katlı binanın ardından, arazi yetersizliği nedeniyle dere yatağına inşa edilen, kurs ve cami lojmanlarının yer aldığı bina da yıkılıyor.Doğa güzellikleriyle olduğu kadar o kötü yapılaşmayla da bilinen Rize'de, geçtiğimiz Ağustos ayında yaşanan selle gündeme gelen, Kömürcüler köyündeki dere yatağına yapılan 7 katlı binanın yıkımı tamamlandı. 

Kentteki çarpık yapılaşmanın simgesi haline gelen bu binanın yıkılmasının ardından, Muradiye beldesinin bu sefer Mesudiye Mahallesi'nde 40 yıl önce arazi yetersizliği nedeniyle 4 katlı bir binanın daha dere yatağının ortasına inşa edildiği ortaya çıktı.

Binada kurs, kütüphane ve cami lojmanlarının yer aldığı belirlendi. Her iki yanından dere akan bina, sağanak yağışlar sonrası meydana gelen selde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı, dere yatağının önünü tıkadığı için taşkınlara neden oldu.

BELEDİYE BAŞKANI, 'ALLAH'IM YARDIM ET, BATIYORUZ' DEMİŞTİ

Muradiye beldesinde son yaşanan selde taşkına neden olan bina; ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katlarının sular altında kalmasına yol açtı. Muradiye Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı da taşkın sırasında "Allah'ım yardım et; batıyoruz" paylaşımında bulunmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 4 katlı bina için de yıkım kararı aldı. Kamulaştırılan binanın bedeli Muradiye Belediyesi'ne ödendi. Belediyenin yeni bir alanda kütüphane ve lojman binaları inşa edeceği öğrenildi.

BİNANIN YIKIMINA BAŞLANDI. YRİNE ÇAY BAHÇESİ YAPILACAK

Kömürcüler köyündeki 7 katlı binanın yıkımının tamamlanmasının ardından Mesudiye Mahallesi'nde dere ortasındaki 4 katlı binanın da yıkımına başlandı. Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü yetkililerinin de nezaret ettiği yıkımın 3 gün süreceği belirtildi. Muradiye Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı,yıkılacak binanın yerinde yeşil alan ve çay bahçesi yapacağız" dedi. (DHA)