Roboskililer: AİHM Erdoğan'ın yaptığını yaptıArtı Gerçek

Roboski Katliamı için AİHM'e yapılan başvurunun reddedilmesine tepki gösteren aileler 'Adalet bu mudur?' diye sordu.


Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011'de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili iç hukuk yollarının tükenmesinin ardından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yapılan başvuru reddedilmişti. Faillerin bulunması için yıllardır mücadele eden anneler, 'dosya kapsamındaki eksik belgeler geç gönderildi' gerekçesiyle verilen iptal kararına tepki gösterdi.

Katliamda oğlu Hamza'yı kaybeden Kadriye Encu, "Roboski'ye adalet sağlamayan düzene lanet olsun" sözleriyle tepki gösterdi. "AİHM'in katliamın faillerini cezalandıracağına inandık. Ama o da dosyayı kapattı" diyen Encu, "Bize neden bunu yaptılar. Kanun ve adalet bu mudur" diye sordu. 6 yıldır acılarının dinmediğini dile getiren Encu, "Adalet bekliyoruz. Adalet mücadelemiz kanımızın son damlasına kadar devam edecek. Parçalanan bedenleri unutmayacağız, unutturmayacağız" dedi.

'AİHM İNSAN HAKLARINA ÖNCELİK VERMELİ'

Katliamda oğlu Serhat'ı kaybeden Halime Encu de dosyanın kapatılmasıyla adalet mücadelesinin sona ermeyeceğini vurgulayarak, "Ayaktayız, bunu kabul etmeyeceğiz. Çocuklarımızı parçaladılar, açtığımız bütün davaları kapattılar" dedi. Çocuklarının ekmekleri, okul harçlıkları için sınıra gittiğini hatırlatan anne Encu, "TIR'larla, gemilerle yapılanlar görülmüyor. AKP bir bidon mazot için çocuklarımız katletti" dedi. AİHM'in insan haklarına öncelik vererek, karar vermesi gerektiğini söyleyen Encu, "Bir oğlum katledildi, bir çocuğum (HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu) cezaevine konuldu. AİHM derhal bu kararı geri alarak, çocuklarımızın katledilmesini cezasız bırakmamalıdır" diye konuştu.

'AİHM KARARI TÜRKİYE'NİN KARARINA BENZİYOR'

Katledilen Cemal Encu'nun annesi Hazal Encu ise iptal kararının Türkiye mahkemelerinde verilen kararlar ile benzer olduğuna dikkat çekerek, "Bu mu adalet?" diye sordu.

Encu, "Onlar da Erdoğan'ın yaptığını yaptı. Çocuklarımız suçsuz ve günahsız katledildi. Biz bu davanın peşini bırakmayacağız. Roboski'ye adalet sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. (Mezopotamya Ajansı)