RTÜK, FOX TV ve Tele1’e ceza verdiArtı Gerçek

RTÜK, FOX TV'ye 'Çarpık ilişkilerin konu alınması', Tele1'e de 'Milli politikalara aykırı, eleştiri sınırlarını aşan yorum' yaptığı gerekçeleriyle ceza verdi.Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FOX TV'ye 'Kadın' isimli dizide 'çarpık ilişkilerin konu alınması' iddiasıyla idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

RTÜK ayrıca, Tele1'e, '18 Dakika' programında Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı yayınlarda 'Türkiye’nin milli politikalarına aykırı, eleştiri sınırlarını aşan yorumlar' iddiasında bulunarak yaptırım uygulanmasına karar verdi.

Evrensel'in aktardığı haberde, FOX TV’de yayımlanan ve reyting sıralamalarında üst sıralara yerleşen 'Kadın' isimli dizide bir baldızı canlandıran karakterin, acil ihtiyacı olan ablasına ilik vermeye, eniştesiyle uygunsuz fotoğraflar çektirmek suretiyle razı olduğu ve bu fotoğrafları da şantaj için kullanmayı planladığının gösterildiği belirlendi. Üst Kurul, bu durumun toplumun milli ve manevi değerlerinin, genel ahlakın ve ailenin korunması ilkesine aykırı olduğu kanaatine vararak, idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

RTÜK, Beyaz TV’de yayımlanan 'Nur Viral’le Hayatta Her Şey Var' programına da 'Yayın hizmetleri, toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz' hükmünün ihlal edilmesi sebebiyle idari para cezası uyguladı.

Öte yandan Üst Kurul 'sağlık ürünleri' pazarlaması yaptığı belirlenen Hevi TV ve Müzik Türk kanallarına geçici yayın durdurma cezası verilmesi kararlaştırdı.