'ABD, ekonomimize karşı açık saldırganlık gösteriyor'Artı Gerçek

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, ABD'nin ekonomik yaptırımlarını 'saldırganlık' olarak nitelendirdi.

HABER MERKEZİ - ABD’nin Rusya’ya karşı yaptırımlarına Moskova’dan tepkiler sürüyor. Sputnik'e konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin Rusya'ya karşı yaptırımlarını değerlendirdi. Ryabkov, ABD'nin Rus ekonomisine karşı açık açık saldırganlık yürüttüğünü belirtti.

Washington'ın yaptırımlarına karşılık vermeye yönelik yasa tasarısının da çok geçmeden kabul edileceğini ifade eden Ryabkov, tasarının ne zaman kabul edileceğinin henüz belli olmadığını da ekledi. 

Moskova'nın BRICS ve G20'li partnerleriyle dolara olan bağımlılığın azaltılması konusunu ele alıp almadığı sorusunu yanıtlayan Ryabkov, "ABD'nin bu anlamda dünyanın en büyük rezerv sahibi olarak dolar üzerindeki statüsünü kötüye kullanması da bu görüşmelerde ele alınıyor. Şimdilik detay vermeyi doğru bulmuyorum. Zira Rusya'ya ekonomi açısından yürütülen bu açık saldırganlık koşullarında detayları vermek bize zarar verebilir. Ancak bu konuyla ilgilendiğimizi doğrulayabilirim" ifadelerini kullandı.

YAPTIRIMLAR DERİNLEŞİYOR 

Petrol ve doğalgaz zengini Rusya’ya karşı söz konusu yaptırımlar Ukrayna'daki eylemleri nedeniyle ABD ve Batılı müttefikleri tarafından koordineli biçimde dört yıl önce başlamıştı. Bu yılın mart ayında Moskova ile Londra arasında diplomatik krize yol açan eski Rus ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesi sonrasında bazı Rus milyarderler ve onlara ait şirketler de kapsama alınarak yaptırım listesi genişletilmiş ve kapsamı daha da derinleştirilmişti. 

ABD Hazine Bakanlığı'nın eski Rus ajan Skripal'in zehirlenmesi nedeniyle yaşanan kriz dolayısıyla geçen hafta bazı Rus milyarderleri ve onlara ait şirketleri yaptırım listesine dahil etme kararının ardından Rus rublesi, dolar karşısında haftalık yüzde 7’den fazla değer kaybederken, Moskova’da dolar bazlı RTS endeksi yüzde 10’dan fazla geriledi.

ABD'nin Rusya'ya Kırım'ın işgalinden sonra uygulamaya başladığı yaptırımlar çerçevesinde bugüne kadar toplamda 439 kurum ve 206 kişi listeye alındı. Rusya, ABD'nin terörü finanse eden ülkeler listesinde bulunan İran'dan sonra en fazla yaptırım uyguladığı ikinci ülke olarak dikkat çekiyor.

Rusya'nın enerji, finans, inşaat ve savunma gibi birçok farklı sektöründe faaliyet gösteren Rosneft, VTB Bank, Gazprom, Sberbank ve Novatek gibi en büyük şirketlerinin ve iştiraklerinin yer aldığı listede, kamuya ait olan birçok kurum da bulunuyor.