Rusya: Suriye'de İran'ın varlığı meşruArtı Gerçek

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İran'ın Suriye'deki varlığının "meşru" olduğunu vurguladı ve ABD ile bu konuda anlaşmaya varıldığı haberlerini yalanladı.


HABER MERKEZİ - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki İran ve ABD varlığı konusunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

İRAN'IN SURİYE'DEKİ VARLIĞI MEŞRU
Lavrov, İran’ın Suriye’deki varlığının meşru olduğunu söyledi ve "ABD ile görüşmelerimizde İran'dan ya da İran destekli güçlerden bahsetmedik" dedi.

Reuters haber ajansı, bir ABD Dışişleri yetkilisine dayanarak 'Rusya'nın, İran destekli güçlerin İsrail işgalindeki Golan Tepeleri'nden belirli bir mesafeye kadar geri çekilmesi konusunda Suriye hükümeti ile çalışmaya ikna olduğunu' duyurmuştu. 

ABD'YE TEPKİ
Rusya Dışişleri Bakanı, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in “Cenevre görüşmeleri başarılı olursa Suriye’den çekiliriz” açıklamasına da tepki gösterdi. Lavrov, "Mattis'in açıklamasını duydum. Bilindiği gibi ABD, her ne kadar Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevini bırakmasını ön koşul olarak sunmasalar da, Suriye'de yönetim değişikliğini doğru bir adım olarak görüyor. Bu tutum, Cenevre anlaşmalarıyla ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye'deki tek amaçlarının terörle mücadele olduğu yönündeki açıklamasıyla çelişiyor" dedi.

ABD’nin Suriye konusundaki niyetlerinin “şeffaf olmadığını” da belirten Lavrov, “Washington’dan ABD'nin şeffaf, adil ve anlaşılır bir tutum sergilemesini beklediklerini” belirtti.