Rusya: Militanlar İdlib'de silahsız bölgeye engel oluyorArtı Gerçek

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova silahsız bölgeyle ilgili sürecin tamamlandığını söylemek için erken olduğunu açıkladı.Suriye'de cihatçıların ve farklı muhalif grupların elindeki son büyük şehir olan İdlib'de silahsızlandırılmış bölge kurma çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bu sürecin tamamlandığını söylemek için henüz erken olduğunu ifade etti.

Sputnik'teki habere göre Zaharova, "17 Eylül tarihli, İdlib gerilimi azaltma bölgesinde istikrarın sağlanmasına yönelik Rus-Türk anlaşmasının hayata geçirilme süreci devam ediyor. Bu bölgenin sınır hattı boyunca anlaşmada öngörülen silahsızlandırılmış bölgenin kurulması konusunda pratikte elde edilen başarılara rağmen, çalışmaların tamamlandığını söylemek için henüz erken" dedi.

Zaharova, El Nusra (Fetih el Şam Cephesi) ve müttefikleri ile diğer yasa dışı silahlı grupların her gün provokasyon gerçekleştirdiğini ve bunun silahsızlandırılmış bölge kurulmasını engellediğini söyledi.

17 Eylül'de Soçi'de bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 Ekim'e kadar militanların ve ağır silahların İdlib'de kurulacak silahsızlandırılmış bölgeden çıkarılmasını öngören bir anlaşma yapmıştı. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)