Rusya: NATO yararsız bir askeri blokArtı Gerçek

NATO'nun dün okunan bildirisinde 'Rusya'nın faaliyetlerinin istikrar ve güvenliği azaltığı söylenirken, NATO'nun İran'ın Orta Doğu'daki eylemlerinden kaygı duyduğu' belirtilmişti.NATO zirvesi sonuç bildirisine tepki gösteren Rusya Dışişleri Bakanlığı, ittifakı 'yararsız askeri blok' olarak niteledi.

Brüksel'de dün 29 ülke liderinin katılımıyla gerçekleştirilen zirve sonrası yayınlanan sonuç bildirisi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından açıklandı.

Sonuç bildirisine Twitter hesabından tepki gösteren Rus Dışişleri, "Yararsız askeri blok NATO bizi provokatif faaliyetlerle suçlarken ve Brüksel'de dişlerini gıcırdatmaya devam ederken biz 2018 Dünya Kupası maçını izlemeye hazırlanıyoruz" ifadelerini kullandı. 

İLGİLİ HABER: TRUMP: NATO ÜYELERİ BÜTÇE ARTIRMAYI KABUL ETTİ

Bildiride Rusya'nın son dönemdeki faaliyetlerinin istikrar ve güvenliği azaltığı söylenirken, ittifakın NATO-Rusya Konseyi aracılığıyla Moskova ile diyalog kapılarını açık tuttuğu da belirtilmişti. Rusya'ya yönelik Galler ve Varşova zirvelerinde alınan kararlar teyit edilirken, Salisbury saldırısı kınanarak, İngiltere'nin, saldırıdan büyük olasılıkla Rusya'nın sorumlu olduğunu değerlendirmesi bağlamında NATO'nun İngiltere'yle dayanışma içinde olduğu aktarılmıştı.

NATO AÇIKLAMASINDA NE DENMİŞTİ?

NATO'nun dün okunan bildirisinde "Rusya'nın faaliyetlerinin istikrar ve güvenliği azaltığı söylenirken, NATO'nun İran'ın Orta Doğu'daki eylemlerinden kaygı duyduğu" belirtilmişti. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)