Rusya Savunma Bakanlığı: ABD Suriye'de önemsiz hedefleri vurduArtı Gerçek

Bakanlık Sözcüsü, Suriye'de saldırılan hedeflerin yerin altında veya hava savunması tarafından iyi korunan sığınaklar olmadığını belirterek, 'İmha edilmeleri için 10 füze yeterliydi' dedi.HABER MERKEZİ - Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD ve müttefiklerinin Suriye'ye gerçekleştirdiği saldırıların Kızıldeniz, Körfez, Akdeniz ve ABD'nin denetimindeki Suriye'nin El Tanf bölgesinden deniz ve hava bazlı seyir (kruz) füzeleriyle yapıldığını söyledi.

Füze saldırılarını abartıldığı kadar büyük ve etkili olamadığını, vurulmak için seçilen hedeflerin de görünür hedefler olması bakımından vurulmalarının özel bir yetenek gerektirmediğini vurgulayan Konaşenkov, "İmha edilmesi için en fazla 10 füze yeterliydi" dedi.

Rus haber ajansı Sputnik'e konuşan Konaşenkov, ABD'nin Suriye'de saldırdığı hedeflerin yerin altında veya hava savunması tarafından iyi korunan sığınaklar olmadığına da dikkat çekti.

Suriye'deki radarların 103 hava hedefini tespit ettiğini ve imha edilmek üzere takibe aldığını kaydeden Konaşenkov, "ABD; İngiltere ve Fransa'nın 14 Nisan'daki saldırının gerçek hedefleri sadece Barza ve Caramani'deki tesisler değil, hava üsleri dahil askeri tesislerdi" dedi.

BİR TOMAHAWK 1,5 TON TNT GÜCÜNE SAHİP 

Sözcü, "Batı medyasının da yaydığı uydu görüntülerinde, vurulan binaların gizli olmadığı yer yüzünde bulunduğu iyi görülüyor. Tomahawk seyir füzesi başlığının türüne göre 1.5 tona varan TNT gücüne sahip olduğunu hatırlatmak isterdim. Yani her türlü hesaplama yöntemlerine göre bu binaların yok edilmesi için her bir hedefe en fazla 10 füze yeterliydi" diye konuştu.

Barza ve Caramani'deki incelemelerin, bu hesaplamaları doğruladığını kaydeden Konaşenkov, ABD ve müttefiklerin Suriye'de hedef gösterdiği tesislerin "yer altı veya hava savunma tarafından iyi korunan sığınaklar" olmadığının altını çizdi.

SADECE ÜÇ TESİS HEDEFLENDİ

Konaşenkov, "ABD, İngiltere ve Fransa savunma bakanlıklarının resmi açıklamalarına göre, 14 Nisan'daki tüm vuruşlar, kesinlikle sadece 3 tesise yönelik planlanıyordu. Yani her bir hedefe en az 30 seyir ve ‘havadan karaya' tipi füzeler fırlatıldı. Ancak Barza'dan gelen görüntülerde, füze saldırısı sonucu meydana gelen yıkıntıların niteliği, 30 seyir füzesinin kullanılması sonucu meydana gelmesi gereken yıkıntı ölçeğine uymuyor. Hatta bu ve diğer tesislerde yapılan inceleme sırasında bu sayıya uygun mühimmat parçası ve huni sayısı tespit edilmedi" ifadelerini kullandı.

HAVA SAVUNMA FÜZELERİNİN BAŞARI İSTATİSTİĞİ

Suriye hava savunmasının ABD, İngiltere ve Fransa'nın saldırısını püskürtmek için 112 hava savunma füzesi kullandığını aktaran Sözcü, "Pantsir-S1 hava savunma sisteminden 25 füze fırlatıldı, 23 hedef imha edildi. Buk'tan 29 füze fırlatıldı, 24 hedef imha edildi. Osa'dan 11 füze fırlatıldı, 5 hedef imha edildi. S-125'ten 13 füze fırlatıldı, 5 hedef imha edildi. Strela-10'dan 5 füze fırlatıldı, 3 hedef imha edildi. Kvadrat'tan 21 füze fırlatıldı, 11 hedef imha edildi. S-200'den 8 füze fırlatıldı, hedefler imha edilmedi. Ancak S-200'ün düşük göstergeleri kimseyi yanıltmamalı, zira bu sistemler öncelikle uçaklara karşı tasarlandı. Bu sistem geçtiğimiz zamanda, komşu ülkelerden birinin savaş uçağını imha etmişti" dedi. (Sputnik)