Rusya: Suriye hükümeti Kürtlerle diyalog kurmalıArtı Gerçek

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye'nin toprak bütünlüğü için Şam Yönetimi'nin Kürtlerle diyalog kurması gerektiğini söyledi


HABER MERKEZİ - Dün Türkiye'ye Şam Yönetimi ile diyalog çağrısı yapan Moskova bu kez Suriye Yönetimi'ne Kürtlerle diyalog çağrısı yaptı.


İLGİLİ HABER: RUSYA AFRİN İÇİN ŞAM'I İŞARET ETTİ


Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ile Moskova'daki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov,  "Suriye hükümeti, ülke topraklarının tamamında egemenlik ilkesine göre hareket etmeli. Bu, Kürtler de dahil tüm etnik grupların ve mezheplerin temsilcileriyle diyalog kurulması gerektiği anlamına geliyor" dedi.

Lavrov sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Suriye'deki Kürt nüfusun bir kısmının bir süre önce özerklik açıklaması yapması, çözüme katkı sunmadı. ABD ve uluslararası koalisyonun Kürtlerin özerkliğine destek vermek ve Şam'a bağlı olmadığı belirtilen bölgelerde yerel yönetimler kurulmasını desteklemek için attığı adımlar da çözüme katkı sunmadı"

Rusya Dışileri Bakanı konuşmasında tüm dış aktörlere Şam'la diyalog kurma çağrısını yineledi. "İstisnasız tüm dış aktörler, özellikle de Suriye'de varlık gösterenler, BM Güvenlik Konseyi'nde birçok kez onaylanan Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğü ilkesi kapsamında Suriye hükümetiyle diyalog kurulması gerektiğini kabul etmeli" diye devam eden Lavrov, krizin ancak diyalogla çözülebileceğini vurguladı. (Sputnik)