S&P: Faizin 100 puan artması muhtemelArtı Gerçek

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, yüksek enflasyon verisinin ardından "Merkez Bankası, para politikasını öyle ya da böyle sıkılaştıracak" açıklaması yaptı.

EKONOMİ - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Merkez Bankası'nın bir sonraki politika toplantısında faizi en az 100 baz puan artırabileceği beklentisinde. S&P, Merkez Bankası'nın 14 Aralık'ta gerçekleştireceği toplantısında en az 100 baz puan faiz artışına gideceğini açıkladı.

S&P ekonomisti Tatiana Lysenko, Londra'da verdiği röportajda, Türkiye'de yıllık enflasyonun geçtiğimiz ay 2003'ten bu yana olan en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Merkez Bankası'nın sıkılaşmaya gitmesinin "oldukça net" olduğunu belirtti. 

Lysenko, açıklamasında, "Birden çok faiz olması tahminde bulunmayı zorlaştırıyor, ancak Merkez Bankası muhtemelen faizi en az 100 baz puan artıracak" ifadesine yer verdi ve Merkez Bankası'nın 2014 yılında yapmış olduğu gibi repo faizini artırmasının piyasalar için çok daha net bir sinyal olacağını düşündüklerini, ancak bunun bu ay gerçekleşmesini beklemediklerini dile getirdi. 

İlgili haberler:

https://www.artigercek.com/faiz-artisi-bekleyenlere-jp-morgan-da-katildi

https://www.artigercek.com/yabancilar-ilimli-faiz-artisi-bekliyor