Sabancı: 'Yeni Ekonomi Modeli'ne, inancımız tamArtı Gerçek

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Bakan Berat Albayrak'ın açıklamalarını 'inancımız tam' sözleriyle destekledi.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün açıkladığı Yeni Ekonomi Modeli'ne iş dünyasından ilk tepki, İstanbul Ticaret Odası, Finansal Kurumlar Birliği ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'dan geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün yaptığı 'Yeni Ekonomi Modeli' açıklamalarını Bloomberg HT'ye değerlendiren Sabancı, bakanıj açıklamalarına “Orta Vadeli Program çıktığında hepimiz daha ayrıntılı bilgiye sahip olacağız. Bakanımızın Enerji Bakanlığı’nı da bildiğimiz için. Söylenenlerin harfiyen yapılacağına inancımız tamdır” sözleriyle destek verdi.

‘KRİZ JEOPOLİTİK KONULARDAN KAYNAKLANIYOR'

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, dövizdeki önlenemeyen yükselişi, “Şu anda gelinen gerek faiz gerek kurlardaki seviye asla ülkemizin makroekonomik realitelerini yansıtmadığı bir gerçek. Dolayısıyla bunu makroekonomik değerlerle açıklamak imkansız. Ülkemizin makroekonomik seviyelerinde şu aşamada herhangi bir şekilde gerek kurda gerekse faizde bu seviyelerde volatilite gerektiren herhangi bir bozulma olmadığına inanıyorum. Genel bütçe dengemiz oldukça iyi gidiyor. Bu oluşan volatilitenin tamamen makroekonomik konular dışında jeopolitik konulardan kaynaklandığı yönünde bir tasavvur var. Ben de buna inanıyorum” sözleriyle değerlendirdi.

İTO AÇIKLAMAYI 'ÇOK ÖNEMLİ' BULDU

Albayrak’ın açıklamalarına bir destek de İstanbul Ticaret Odası'ından geldi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, açıklamaları “Bugün yapılan açıklamaların çok önemli ve değerli olduğunu düşünüyoruz" sözleriyle değerlendirdi. (DHA)