Alpay'ın tahliyesini 2'nci kez reddeden mahkeme: AYM görev gaspı yaptıArtı Gerçek

İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin ikinci ret kararının gerekçesinde, 'Anayasa Mahkemesi dosyamızın esasına girerek karar vermesi görev gaspı niteliğindedir' dendi


HABER MERKEZİ- Gazeteci Şahin Alpay'ın tahliye talebini, perşembe günü AYM kararının kendilerine tebliğ edilmediği gerekçesiyle reddeden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM kararını ikinci kez reddetti.

İkinci ret kararında, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlalinin tespitine yönelik kararı için "mahkememiz dâhil olmak üzere herkes için bağlayıcıdır" ifadesi kullanıldı ancak, "Anayasa Mahkemesi, hangi nedenle olursa olun yerel mahkemelerin yerine geçecek 'delil değerlendirmesi' ve 'yerindelik incelemesi' yapamaz" denildi. 

Deutsche Welle'nin haberine göre, "Anayasa Mahkemesi, kendini mahkememiz yerine koyarak özetle‚ 'dosyadaki delillerin tutukluluk için yeterli olmadığına' karar vermiştir" ifadesinin yer aldığı karar metninde, "Bu tespit dikkate alındığında mahkememizce sadece tahliye değil, aynı zamanda ve yargılama sonunda beraatına da karar vermek gerekir" denildi. Metinde, "Anayasa Mahkemesi dosyamızın esasına girerek karar vermesi 'görev gaspı' niteliğindedir" ifadeleri kullanıldı.

Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın avukatı Veysel Ok, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ikinci ret kararını, "13. Ağır ceza mahkemesi yetki gasbı gerekçesi ile Şahin Alpay’ın ikinci itirazını da reddetti" ifadeleriyle duyurdu.

İLGİLİ HABER: ŞAHİN ALPAY KARARINA İTİRAZ EDİLDİ