Saldırgan 2011'den beri dünyayı dolaşmış, Türkiye ve Pakistan da gittiği ülkeler arasındaArtı Gerçek

Yeni Zelanda'da katliam yapan saldırganla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Saldırganın Neo Nazi ideolojisinden etkilendiği belirtiliyor.


Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye saldırı düzenleyerek 49 kişiyi katleden saldırganla ilgili ilginç ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı
 
Daily Mail gazetesi, 28 yaşındaki Brenton Tarrant adlı Avusturalyalı saldırganın aşırı sağcı fikirlerle Neo Nazi ideolojisine yakın olduğu ve yedi yıl boyunca aralarında Kuzey Kore ve Pakistan olmak üzere çok sayıda ülkeyi ziyaret ettiğini yazdı.

Babasını erken yaşta kanserden kaybettiği belirtilen saldırganı tanıyanlandan biri, Daily Mail Avustralia gazetesine Tarrant’ın 2011 yılından bu yana dünyayı dolaştığını, bu sürede başka bir kişiliğe büründüğünü aktardı.

Saldırganın 2016 ve 2017 yıllarında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde meydana gelen saldırılardan çok etkilendiği ve manifestosunu Neo Nazi ideolojisi ve Müslümanlardan nefret duygularıyla yazdığı belirtiliyor.

Saldırıyı gerçekleştirmeden önce hazırladığı manifestosunda, kendini sıradan beyaz bir adam olarak tanımlayan saldırgan, düşük gelirli, İskoç, İrlanda ve İngiliz kökenli olduğunu belirtiyor.

Uluslararası haber ajansı Reuters da Brenton Tarrant'ın geçmişte bir süre Türkiye'de bulunduğunu duyurdu.  Reuters, bir Türkiyeli yetkiliye dayandırdığı habere göre, Brenton Tarrant'ın Türkiye’deki bağlantıları araştırılıyor.

TRT'de yer alan habere göre de Tarrant 17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye'ye giriş yaptı.

BULGARİSTAN'DA TARİHİ ŞEHİRLERİ DOLAŞMIŞ

Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcısı Sotir Tzatzarov da Tarrant'ın geçen yıl 9 Kasım'da Dubay'dan uçakla gelerek, araç kiralayıp ülkenin Dryanovo, Plevne, Veliko Tırnovo, Blagoevgrad, Kazanlık, Bansko, Pernik ve diğer bazı tarihi şehirlerini gezdiğini, 15 Kasım'da Romanya'nın başkenti Bükreş'e geçtiğini, ardından da yine kiralık araçla Macaristan'a gittiğini duyurdu.

Başsavcı Tzatzarov, saldırhanın 2016 yılında da Balkanlar'ı gezdiğini, Sırbistan ve Karabağ'ı ziyaret ettiğini ifade etti.

Toplantıya katılan İçişleri Bakanı Mladen Marinov da Brenton Tarrant'ın Bulgaristan'da bulunduğu tüm noktaların, ülkedeki temaslarının ve kullandığı sim kartların bilgilerinin araştırıldığını ifade etti.(DHA/HABER MERKEZİ)