'Saldırı, DAİŞ'e destek amacıyla yapıldı'Artı Gerçek

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi Karaçok ve Şengal saldırılarını kınadı.DÜNYA - Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi, Şengal ve Qereçox saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

YPG Genel Komutanlığının Derik yakınlarındaki Karaçok dağında bulunan merkezinin 25 Nisan günü TSK’ye ait savaş uçakları tarafından bombalandığının hatırlatıldığı açıklamada, saldırı sonrasında rakam verilmeden çok sayıda YPG ve YPJ savaşçısının yaşamını yitirdiği bilgisine yer verildi. Savaş uçaklarının bölgeyi bombalamasını ‘Korkakça bir saldırı’ olarak tanımlayan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi’nin açıklamasında, TSK’ye ait savaş uçaklarının Şengal bölgesini hedef aldığına da dikkat çekiliyor.

Saldırının sert sözcüklerle kınandığı açıklamada dikkat çeken bir yaklaşım ise Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle Rakka’ya dönük operasyonunun başarılı bir şekilde sürdüğü döneme denk gelmesine ilişkin yapılan belirleme. Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi’nin açıklamasında saldırının IŞİD’e destek anlamına geldiği şu sözcüklerle ifade ediliyor:

“Bu saldırının amacı halkımızın iradesini kırmaktır. Bu operasyon, bölgedeki askeri güçlerimizin DAIŞ çetelerinin başkentini kuşatmaya aldığı ve Uluslararası Koalisyonunun desteğiyle kurtarma aşamasında iken DAIŞ’a destek amacıyla yapıldı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AKP hükümetinin teröre destek vermekle suçlandığı Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Kurulu açıklamasında, “Erdoğan, Demokratik Özerklik Yönetiminin ve Federasyon ilanının ardından bütün savaş yöntemlerini devreye sokmuştur. Bu düşmanca siyaset Erdoğan’ın Suriye ve Irak topraklarında işgalini genişletme sevdasının bir göstergesidir” deniliyor.

Açıklamada ABD’nin öncülüğündeki Uluslararası Koalisyona dönük çağrı da var:

“Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi olarak ABD’nin öncülük ettiği uluslararası koalisyon güçlerinden, Türk devlerinin terörle olan mücadelemize engel oluşturan saldırılarına karşı bir sınır getirmesi çağrısında bulunuyoruz.”