Salih Müslim: Erdoğan tüm dünya için tehditArtı Gerçek

Türkiye'nin 'kırmızı liste'ye aldığı PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim 'Afrin' toplantısında konuştu.

HABER MERKEZİ- Türkiye’nin Afrin Harekatı'yla ilgili Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim, Erdoğan’ın tüm dünya için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Brüksel’deki Avrupa Basın Kulübü’nde gerçekleştirilen toplantıya Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı Riyad Derar ile PYD Eski Eş Başkanı ve TEV-DEM Dış İlişkiler Sözcüsü Salih Müslim konuşmacı olarak katıldı. Türkiye'nin Afrin’e yönelik saldırılarını değerlendiren Müslim, hayatını kaybeden sivillere dikkat çekti. “Biz demokratik bir Suriye istiyoruz, demokratik federal bir çözüm öneriyoruz” diyen Müslim, Türkiye’nin demokratik çözümü reddettiğini söyledi. Türkiye’nin NATO üyesi ve AB’ye üyelik müzakereleri yürüten bir ülke olduğunu da hatırlatan Müslim, bir NATO üyesinin sivilleri katletmesi karşısındaki sessizliğe tepki gösterdi.

Müslim, “Erdoğan’ın bu zihniyeti sadece Kürtler ve Rojava için tehdit değil, tüm dünya için tehdit oluşturuyor. Erdoğan tüm dünyanın barışı ve güvenliği için tehdittir” dedi.

DERAR: BİZ BARIŞ HALKIYIZ

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Riyad Derar ise “Bizim topraklarımızdan Türkiye’ye doğru tek bir kurşun sıkılmadı. Afrin güvenli bir bölgedir, farklı halklar burada barış içinde yaşıyor, yaklaşık yarım milyon mülteci burada yaşıyor” dedi.

Derar, “Biz barış halkıyız, tüm Suriye’deki halklarla barış içinde yaşıyoruz, tüm komşularla barış içinde yaşamak istiyoruz” diye konuştu.