'Şam, Kürtlerin özerklik talebine olumlu yanıt vermedi'Artı Gerçek

Suriye Demokratik Konseyi ikinci kez Suriye hükümeti yetkilileriyle Şam’da ikinci kez görüştü. Kürtler, bölgesel özerklik içeren bir anayasa reformu istedi.Suriye’nin kuzeyinde bünyesinde içinde YPG’nin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin siyasi kanadı konumundaki Suriye Demokratik Konseyi temsilcilerinin geçtiğimiz hafta Şam’da Suriye hükümeti temsilcileriyle görüştüğü belirtildi. 

Reuters’a bilgi veren Suriye Demokratik Konseyi’nden Kürt bir yetkiliye göre, Şam’daki temaslarda savaş sonrası Suriye’de Kürtlere özerklik verilmesi konusu görüşüldü.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed, Şam’daki temasın rejimle yapılan ikinci görüşme olduğunu söyledi. Ahmed’e göre iki taraf görüşmelere devam etme kararı aldı.

YEREL SEÇİMLERE KATILMAYACAKLAR

Heyet görüşmede, Kürtler için bölgesel özerklik öngören bir anayasa reformu yapılmasını talep etti. İlham Ahmed’e göre rejim bu talebe olumlu yanıt vermedi.

İlham Ahmed, hükümetin baskısına rağmen, Kürtler’in denetimindeki bölgenin gelecek ay Suriye’de yapılması planlanan yerel seçimlere katılmayacağını söyledi.

Kürt temsilci İlham Ahmed, Suriye Demokratik Konseyi heyetinin Şam’da yerel yönetimden sorumlu yetkililer ve Suriye’de bütün istihbarat operasyonlarının denetlenmesinden sorumlu olan Baas Partisi Ulusal Güvenlik Bürosu ile görüştüklerini belirtti. (HABER MERKEZİ)