'Sandığa gölge düşmüşse, en doğru yol milletin hakemliğine başvurmaktır'Artı Gerçek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçimi hakkında hukuka uygun karar aldığını öne sürdü.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çiftçilerle iftar yemeğinde bir araya geldi. Erdoğan, "Sandığa gölge düşmüşse en doğru yol yeniden milletin hakemliğine başvurmaktır. Hiç kimsenin milletin hakemliğinden kaçmaya, mızıkçılık yapmaya, bu yol açıldığı için karşısındakileri ve yargıyı suçlamaya hakkı yoktur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, '14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü' etkinlikleri kapsamında çiftçilerle iftar programında bir araya geldi.  Beştepe'deki iftar yemeği sonrasında çiftçilere seslenen Erdoğan, "Bu sene destek miktarını, eski rakamla söylüyorum 16 katrilyon liranın üzerine çıkartıyoruz. Gübre ve yemden alınan KDV'yi tamamen kaldırmanın yanında 'mazotun yarısı sizden yarısı bizden' diyerek çiftçilerimizin üretim maliyetlerini ciddi oranda düşürüyoruz. Hayvancılık destekleri kapsamında 2003 yılından bugüne kadar toplam 32 katrilyon lira, ormancılık alanında ise 16,3 katrilyon lira destek verdik." ifadelerini kullandı.

'İZİN VERMEYECEĞİZ'

Son 17 yılda ortaya çıkan katma değerden vatandaşların tamamının hak ettikleri payı aldığını savunan Erdoğan, İstanbul seçimlerine de değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiç kimsenin sandığın mahremiyetine el uzatmasına, tıpkı tek parti döneminde olduğu gibi, sandık sonucunu kendi keyfine göre dizayn etmesine izin vermedik. Bugün de vermeyeceğiz. Sandığa gölge düşmüşse, en doğru yol yeniden milletin hakemliğine başvurmaktır. Hiç kimsenin milletin hakemliğinden kaçmaya, sabah akşam mızıkçılık yapmaya, bu yol açıldığı için karşısındakileri ve yargıyı suçlamaya hakkı yoktur. Hukuka uygun karar aldıkları için YSK üyelerine ‘çete’ demek, demokrasiden nasibini almamaktır. Türk demokrasisinin tüm kurul, kural ve teamülleriyle işlemesinden kimse korkmamalıdır. Milletimiz, ülkemiz ve şehirlerimiz için en doğru kararı verecektir. Toprağın canlandığı, işlendiği, ürünlerin boy verdiği şu günlerde, seçimin de demokrasimizi bereketlendireceğine inanıyorum."

ET FİYATININ YÜKSEKLİĞİNDEN YAKINDI

Et fiyatlarının yüksekliğinden yakınan Erdoğan, "Halen et fiyatlarının arzu ettiğimiz seviyelerde olmadığını biliyorum. İnsanımıza eti uygun fiyattan yedirmeye kararlıyız. Bununla ilgili siz üreticilerimizin taleplerinizi de dikkate alarak, maliyetlerinizi düşürecek, üretimi teşvik edecek politikalara daha fazla ağırlık vereceğiz" dedi.

Bayrama kadar, 2,4 katrilyon kütlü pamuk desteği, 662 trilyon yağlık ay çiçeği desteği, 385 trilyon çiğ süt desteği ödemelerinin yapılacağını açıklayan Erdoğan, "Böylece toplamda ise 3 milyar 447 milyon lira destek ödemesi yapmış olacağız" diye konuştu.

PAKDEMİRLİ: PERAKENDE VE HAL YASASI'NI MECLİS’E GÖNDERECEĞİZ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Ticaret Bakanlığı ile hal ve perakende yasaları üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Bazı ürünlerde bazen şuna rastlıyoruz, bazı ürünler tarlada 1 lirayken sofraya 4 liraya gelebiliyor. Biz diyoruz ki; ürün tarlada 2 lira olsun, sofrada 4 değil 3 lira olsun. Ticaret Bakanlığımızla hem perakende yasasını, hem de hal yasasını beraber çalışıyoruz. Bundan sonra üreticimizin lehine bu yasayı Meclis’e göndereceğiz. Hızlı bir şekilde çiftçimizin alın terinin karşılığını alacağız" dedi. (DHA)