Sandıklardan ihlal ve şiddet haberleri geldiArtı Gerçek

Bugün Türkiye cumhurbaşkanını ve 27. dönem parlamentosunu seçmek için sandık başına gitti. Ancak ilk oyların kullanılmasıyla birlikte bir çok kentten ihlal ve şiddet haberleri geldi.Türkiye bugün cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimi için sandık başına gitti. İlk oyların kullanılmasıyla birlikte birçok kentten ihlal haberleri gelmdi. Çoğu kayıt altına alınan ihlal ve şiddet olaylarının bir bölümü şöyle:

ERZURUM

Karaçoban'da oy kullanımı sırasında husumetli iki aile arasında çıkan kavgada silahlar çekildi. Çatışmada İYİ Parti karaçoban Kurucu İlçe Başkanı sandık görevlisi hayatını kaybetti. 4 kişi ağır yaralandı.


İYİ Parti karaçoban Kurucu İlçe Başkanı sandık görevlisi hayatını kaybetti

ESKİŞEHİR

Eskişehir Mehmetçik Anadolu Lisesi 2316 nolu sandıkta iki AKP’li müşahit ile bir seçmen arasında çıkan tartışma sonrası sınıfa müşahit alınmadı.

 


BURSA

Bursa NOSAB İlkokulu’nda yaşlı bir kadınla oy kabinine girmek isteyen bir yurttaşa müşahitler izin vermedi. Kadının yalnız girdiği oy kabininde mühür bastığı pusulayı elinden alarak, birden fazla noktaya mühür basarak oyu geçersiz kılan oğlu gözaltına alındı. Okulda AKP’liler ile müşahitler arasında tartışma çıktı. Tutanak tutuldu.

ANKARA

LİSTEDE İSİMLERİ OLMAYANLARA OY KULLANDIRDI


Ankara Çankaya’da bulunan Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi'nde kurulan 2425 nolu sandıkta listede adı olmamasına rağmen bir sandık görevlisinin "adı var" diyerek iki kişiye oy kullandırdığı tespit edildi. Diğer sandık görevlisinin durumu fark etmesiyle hemen tutanak tutuldu. 

ALTINDAĞ: YAŞLILAR AKP'YE YÖNLENDİRİLDİ

Altındağ Nazife Hatun İlkokulu’nda sandık kurulu görevlileri yaşlılarla birlikte oy kullanılan kabinlere giriyor, okumaya yazma bilmeyen vatandaşları “Bu Erdoğan’ın partisi, buna oy ver” diyerek yönlendiriyor. Avukatların şikayet dilekçeleri alınmıyor.

Akyurt ilçesindfe AKP'liler okullarda masa açıp seçmen bilgi kağıtları dağıtarak propaganda yaptı. Avukatlar bu masaların kaldırılmasını istedi ancak üç okulda da talepleri reddedildi. Avukatlar ilçe seçim kuruluna itirazda bulundu.

DENİZLİ

SEÇİM TORBALARI YIRTIK ÇIKTI
 
Denizli’nin Merkez Efendi ilçesinde de, ilçedeki 12 okula gönderilmek üzere Nevzat Erten Anadolu Lisesi’nde tutulan seçim torbalarının altlarının yırtık olduğu, zarf ve pusulaların koruyucu ambalajlarının ise açıldığı görüldü. 
 
Durumu fark eden HDP ve CHP’li okul sorumluları olayı hemen avukatlara bildirdi. Sandık kurulu üyeleri torbalara el koyarken, avukatlar okula gelerek torbaları kayıt altına aldı. Torbalar kontrol edilerek, tutanak tutulup Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirildi. 

İSTANBUL

Gebze’de Uğur Yılmaz isimli kişi oy pusulasının üzerine mermi ve not bırakarak fotoğraf çekti. Pusulanın üzerine iliştirdiği notta “Reise oy size mermi” yazan Yılmaz ve çektiği fotoğrafı sosyal medyadan paylaştı.

 

 

SARIYER: 2 AKP'Lİ GÖZALTINA ALINDI

Sarıyer Tarabya’da Özel İstek Kemal Atatürk Ortaokulu’ndaki 1273 nolu sandıkta, hukuksuz oy kullanmaya çalışan 2 AKP’li sandık görevlileri ve müşahitler tarafından engellenerek, tutanak tutuldu. Tutanak yazılırken kavga çıkaran 2 AKP'li gözaltına alındı.

ZEYTİNBURNU: 50 KİŞİLİK GRUP HDP'LİLERE SALDIRDI

İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde bulunan Kazlıçeşme Abay İmam Hatip İlkokulu'nda oy kullanma işlemi başlamadan önce Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerine saldırı düzenlendi. 50 kişilik grup HDP'lileri darp etti. Olay yerine avukatların gelmesiyle grup dağıldı. Saldırıda kimsenin yaralanmadığı belirtildi. 

KADIKÖY: OKULA BOMBA İHBARI

Kadıköy ilçesine bağlı Kozyatağı’nda bulunan İlhami Ertem Ortaokulu’nda saat 07.00 itibariyle okul kapısında olan müşahitler, “bomba araması” gerekçesiyle 25 dakika kapıda bekletildi. Müşahitlerin bekletildiği sırada müşahitlerin izleme yetkisi olan zarf mühürleme görevinin çoktan başlatıldığı da belirtildi. 
 
TAKSİM: GÖREV YERİ KEMERBURGAZ OLAN POLİS TAKSİM'DE OY KULLANDI

Görev yeri Kemerburgaz olan polis memuru Murat Erbaş da, Taksim'de bulunan Gümüşsuyu İlkokulu’nda oy kullandı. Erbaş'ın da 142 görev belgesinin ise olmadığı belirtildi.

BAĞCILAR: OKUL BAHÇESİNDE PLAKASIZ ARAÇLAR

- Bağcılar ilçesinin Demirkapı Mahallesi Hasan Kağnıcı İlkokulu'nda plakasız araçlar görüldü. Araçlarının plakalarının ise, cam kenarına bırakıldığı belirtildi. 

149 PUSULA EVET MÜHRÜ İLE OKULA GETİRİLDİ

Bağcılar’da bulunan Vakıflar Ortaokulu 2242 No’lu sandıkta oy kullanan bir seçmene sadece cumhurbaşkanlığı pusulası verildiği ve milletvekili pusulasının ise verilmediği ortaya çıktı. Seçmenin durumu bildirmesi üzerine ortaya çıkan olayda tutanak tutuldu. Sandık başkanına sorulması üzerine de “Bu hususta bilgisinin olmadığını zaten sayım yapılacağı esnada bu durumun ortaya çıkacağını” beyan etti.

SARIYER: 1 ZARFLA GİRİP 2 ZARFLA ÇIKTI

Sarıyer ilçesi  Kocataş Barboros İlköğretim Okulu'nda da Hüseyin Ilkiner isimli kişi tek zarfla girdiği kabinden iki zarf ile çıktı. Ilkiner, 2 zarfı da sandığa atmak isterken yakalandı. Konuya ilişkin tutanak tutuldu. 

GAZİOSMANPAŞA: KABİNLERDE KAMERA 
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun oy kullandığı Gaziosmanpaşa Dobluca İlköğretim Okulu'nda oy kullanma kabini ve koridorlara kamera yerleştirildiği belirtildi. Bu duruma tepki gösteren siyasi parti temsilcileri, kameraları çıkartırdı.

ESENYURT: PUSULANIN ARKASINA EVET OYU BASTI

Esenyurt’ta bulunan Necla Göğer İlköğretim Okulu 2288 No’lu sandıkta 149 adet pusulanın arkasına “Evet” mührü basılarak geldiği ortaya çıktı ve bunun üzerine tutanak tutuldu.

BAHÇEŞEHİR: AKP'Lİ BAŞKAN CHP'Lİ GÖREVLİYE SALDIRDI
 
Bahçeşehir-Boğazköy İMKB Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi 2128 numaralı sandıkta, AKP’li sandık başkanı, CHP’li asil sandık görevlisini dışarı çıkarmakla tehdit etti, kadın görevliye saldırdı.

ÜSKÜDAR: SEÇMENLERİN ÜSTÜ ARANDI

Erdoğan’ın Üsküdar’da oy kullanacağı okulda yoğun polisiye tedbirler alınırken okula gelen seçmenlerin üzeri arandı.

KAĞITHANE: İKİ KEZ OY KULLANDI

- Kağıthane’deki Çeliktepe Ortaokulu’nda iki kere oy veren bir kişi tespit edildi, durum tutanak altına alındı.

- Kağıthane Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nda AKP mahalle temsilcileri, İYİ Parti İlçe Başkanı'na saldırdı. Araya Ümit Özdağ girdi, taraflar karakolluk oldu.

ÇANAKKALE

Çanakkale, Şemsettin Fatma Çamoğlu Ortaokulu’nda 1257 nolu sandıkta bir kişi babasının seçmen kağıdı ile oy kullandı. Bu durumun tespiti edilmesi üzerine sandıktan bir zarf çekilerek yakılarak imha edildi. Konu ile ilgili tutanak tutuldu.

 MANİSA

Manisa'nın Yunusemre ilçesi Halit Görgülü Lisesi'nde 1448 No’lu sandıkta gözleri gören ve okuma yazması olan bir seçmenin kızı, annesinin yerine oy kullandı. Sandık kurulu başkanının oy kullanılmasına göz yumduğu belirtildi. Duruma tepki gösteren siyasi parti sorumluları ile sandık kurulu başkanı arasında tartışma yaşandı. Olaya dair tutanak tutuldu. 
 
- Yine Manisa’da AKP’li Yunus Emre ilçe Belediyesi çalışanlarının tek tek aranarak, oylarının fotoğraflarını çekmeleri istendiği iddia edildi. Ancak iddia ilgililer tarafından doğrulanmadı. 
 
- Manisa’nın Yunusemre ilçesi Uncu Bozköy Mahallesi’nde bulunan Cemal Ergün İlkokulu’nda 1400 No’lu sandıkta AKP’li görevliler sandık kuruluna müdahale etmeye çalıştı. AKP’lilerin müdahale girişimine yurttaşlar karşı çıktı. Yurttaşların tepkileri üzerine olay yerine polisler geldi. Polisin müdahalesi sonucunda tartışma bir süre devam ederken, yurttaşların tepkisinin artması üzerine AKP’liler okul bahçesine çıkmak zorunda kaldı.

KOCAELİ

Gölcük Uğur Mumcu Ortaokulu’nda AKP’liler müşahitlere saldırdı.

ADANA

Turgut Özal Bulvarı’nda Piri Reis Anadolu Lisesi ile Kaya Perde arasında seçim yasaklarına rağmen AKP’nin giydirilmiş seçim arabası ile seçmen taşınıyor.

İZMİR

ÇİĞLİ: HDP'NİN SANDIK GÖREVLİLERİNE YER VERİLMEDİ


Şehit Ali Karaoğlan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hasan Sağlam İlkokulu’nda YSK'nin sandık başkanlarına ulaştırdığı görevli listelerinde HDP’nin sandık görevlilerine yer verilmediği ortaya çıktı. Durum tutanak altına alındı.

Çiğli’de Şehit Ali Karaoğlan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hasan Sağlam İlkokulu’nda YSK ‘nin sandık başkanlarına ulaştırdığı görevli listelerinde HDP’nin sandık görevlilerine yer verilmediği ortaya çıktı. Durum tutanak altına aldırıldı.

ERZURUM

Erzurum‘un Tekman ve Karaçoban ilçelerinde AKP’li Belediye, işçilerine İçişleri Bakanlığı görevli kartı dağıttı. İçişleri Bakanlığı görevli kartına sahip işçiler oy kullanılan alanlarda serbestçe dolaşabiliyor. 

 

 

Kanun gereği sadece seçime katılan partilerin hakkı olmasına rağmen, Erzurum’da İçişleri Bakanlığı yazılı müşahit kartı düzenlendiği ortaya çıktı. CHP Milletvekili Ahmet Akın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İçişleri Bakanlığı müşahit kartı düzenleyemez. Seçime katılan siyasi partiler Ancak müşahit kartı düzenleyebilir. Bu tür kartı olanlar için tutanak tutun ilgili sandık kurulu ve ilçe seçim kuruluna lütfen şikayet edin” duyurusu yaptı.

TRABZON

Kanuni Anadolu Lisesi'nde engelli seçmenlerin refakatçi eşliğinde oy kullanma talebine izin verilmeyince, CHP Trabzon milletvekili adayı İsmail Kaynar ile sandık görevlileri arasında tartışma çıktı. Okulda görevli polis ekipleri ile oy kullanmaya gelen seçmenlerin araya girmesiyle tartışmanın büyümesi engellendi. Olayın İl Seçim Kurulu'na aktarılmasının ardından engelli seçmenler refakatçi eşliğinde oylarını kullandı. (HABER MERKEZİ)