Savcı Emrah Serbes'e 22 yıl istediArtı Gerçek

Aynı aileden 3 kişinin ölümü ile sonuçlanan kazaya neden olan senarist Emrah Serbes’in yargılandığı davada savcılık mütalaasını açıkladı.


İzmir-Aydın karayolunda otomobiliyle çarptığı araçta aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle 22.5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanan senarist ve yazar Emrah Serbes, bir kez daha hakim karşısına çıktı. İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Serbes, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Menemen Cezaevinden katılırken, müşteki Ahmet Mert Özçelik ile taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. 
 
Duruşmada mağdur ailenin avukatı Mustafa Tırtır, bir önceki duruşmada sanık avukatı Ayhan Baytekin'in, "Kazada hayatını kaybeden ailenin o araçları dışında bir araçları daha varmış, kaza yaptıkları araca göre daha yeni. Yeni model araçlarıyla gelselerdi bu kadar ağır şartlar oluşmazdı" ifadesi ve "Bu bira şişesini kim koydu" şeklindeki ifadelerin kendilerini üzdüğünü söyledi. Ayrıca Tırtır karşı taraftan bir pişmanlık ve samimiyet göremediklerini dile getirerek "3 kişinin ölüm durumu var. Samimiyet ve pişmanlık duygusu görmek isterdik. Adalet yanıltıldığı için pişmanlık beklerdik" dedi.

"CEZAMI ÇEKMEYE HAZIRIM"

Ardından söz alan Serbes, ömrü boyunca bu yükü taşıyacağını belirtirken "Geçen duruşmada da ne kadar pişman olduğumu söyledim. Bu olay nedeniyle çok üzgünüm. Her gün bunu düşünüyorum. Telafisi mümkün olmayan bir felakete neden oldum. Bu yükü ömrüm boyunca taşıyacağım" ifadelerini kullandı. Serbes, olay günü hızlı araç sürmediğini, ilaç ve alkol kullanmadığını öne sürdü. Hızının 130 kilometreden fazla olmadığını belirten Serbes, "Yağıştan sonra hızımı düşürdüm. Öndeki araca arka sağ tekerlekten çarptım. Ortadan çarpsaydım bu kadar savrulmazdım. Yeşil reçeteli ilaç kullanmadım. Dikkat dağınıklığı problemim olduğu için kırmızı reçete ile aldığım ilaç var. Ben o ilacı sabah saat 11'de aldım. Kaza ertesi sabah oldu. İlacım araç kullanmaya mani değildir. Aksine dikkat toplayıcıdır, uyuşturmaz. Bu ilacı hiperaktivite sorunu olan çocuklar da kullanıyor. Ailemde kalp hastalığı vardır. Aspirin kullanırım. Kenan'ın 'İlaç kullanırken gördüm' dediği odur. Olay günü alkol kullanmadım. Kazanın nedeni alkol değildir. Bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Asli kusurlu olduğumu kabul ediyorum. Bu kaza kesinlikle benim yüzümden olmuştur. Yol kaygan ve eğimliydi. Önümdeki aracı rampanın arkasından gördüm. Cezam neyse çekmeye razıyım. Telafisi mümkün olmayan bir felakete neden oldum. Avukatımın söylediği söz nedeniyle çok üzgünüm. Kesinlikle yanlış anlaşıldı. Ben işçi çocuğuyum. Bu hususta çok üzgünüm” savunması yaptı. Serbes, “Cezam neyse verin. Cezamı çekmeye razıyım” dedi.
 
Serbes’in avukatı Ayhan Baytekin ise, müvekkilinin tutuksuz yargılanması talebinde bulundu. Duruşmada konuşan Özçelik ailesinden Ahmet Mert Özçelik ise, "Benim ailem öldü, ben tek kaldım. Ben bu kadar acı çekerken onlar mağdur gibi davranıyorlar. 16 yaşındaki kız kardeşimi toprağa verdim, çocuğumu toprağa vermiş gibiyim" dedi. 
 
MÜTALAA VERİLDİ

Ardından mütalaasını açıklayan iddia makamı Serbes'in bilirkişi raporuna göre tam ve asli kusurlu olduğunun tespit edildiğini belirterek "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Mahkeme, Serbes’in tutukluluk halinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 12 Temmuz’a erteledi. (MA)