Savcı Mehmet Kiraz iddianamesi tamamlandıArtı Gerçek

İddianamede 13 şüpheli için ağırlaştırılmış müebbet, bir şüpheli için ise 15 yıla kadar hapis cezası istendi


Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın 2015’te öldürülmesine ilişkin soruşturmada 14 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi. İddianamede 13 şüpheliye ağırlaştırılmış müebbet, bir şüphelinin ise 15 yıla kadar hapsi istendi.

DARBE SUÇLAMASI YÖNELTİLDİ

Sabah gazetesinden Nazif Karaman'ın haberine göre,‘Savcı Kiraz’ın rehin alınma talimatının örgütün yurt dışında bulunan merkez komite üyeleri tarafından verildiği’ öne sürülen iddianamede eylemin Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi. Şüphelilere ‘tasarlayarak ve kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme’, ‘Cebir ve tehdit kullanılarak, silahla birden fazla kişi tarafından birlikte kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’, ‘Silahlı terör örgütüne yardım etme’ gibi suçlamalar yöneltildi.

'SD KARTTA TALİMATİDDİASI

Öldürülen Şafak Yayla’nın kuryeliğini yaptığı öne sürülen tutuklu şüpheli Mustafa Koçak’ın olayda kullanılan tabancayı temin ettiği iddia edilirken, şüphelinin Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol’un eylemden önce şüpheliler Cengiz Özel’e ait evde kaldıkları iddiası yer aldı. 3 Mart 2016’da öldürülen Berna Yılmaz’ın savcı Kiraz’ın öldürülme talimatını yurt dışından ağzında taşıdığı öne sürülen SD kartla getirdiği iddia edilen iddianamede, tutuklu şüpheli Mithat Öztürk’ün örgüt üyelerinin yurt dışına çıkışlarına yardım ettiği iddiasına yer verildi.

Eylemde kullanılan silahı kurye Mustafa Koçak’a ilettiği öne sürülen Murat Canım da iddianamede şüpheli olarak yer aldı. Canım’ın örgütün ‘Gizli gruplar (Karıncalar) isimi verilen yapılanmada faaliyet gösterdiği ve eylemi önceden bildiği iddia edildi.