'SDG'yi oluşturan güçlere desteğimiz sürecek’Artı Gerçek

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı Irak ve Suriye Komutanlığı Sözcülüğü, Suriye Demokratik Güçleri'ne (QSD) desteklerin sürüp sürmeyeceği ile ilgili konuştu.


HABER MERKEZİ - ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı Irak ve Suriye Komutanlığı Sözcülüğü, “IŞİD’le savaşma ve onu mağlup etme hedefine bağlı kaldıkları sürece SDG’yi oluşturan güçlere destek vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

İLGİLİ HABER: TÜRKİYE'NİN YPG AÇIKLAMASI WASHİNGTON'U ŞAŞIRTTI

İLGİLİ HABER: TRUMP YPG'YE ARTIK SİLAH VERİLMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ

İLGİLİ HABER: TRUMP'IN YPG SÖZÜNÜ TUTMASINI BEKLİYORUZ 

İLGİLİ HABER: BEYAZ SARAY: YPG'YE YAPILAN YARDIM DÜZENLENECEK

Sözcülük, Medyascope’den “Yakın Takip” programına sunan Mete Sohtaoğlu’nun son dönemde ABD’nin YPG’ye silah yardımını keseceği iddialarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

*YPG veya Demokratik Suriye Güçleri (QSD) güçlerine silah sevkiyatı konusunda Başkan Trump’tan herhangi bir yeni yönlendirme aldınız mı?

Koalisyon, Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında neler konuşulduğunu bilmemektedir; dolayısıyla Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun tespitleri konusunda bir yorum yapmayacaktır. Rakka’da saldırı operasyonları başladığından beri yaptığımız gibi, SDG’nin (Suriye Demokratik Güçleri) Kürt unsurlarının elindeki ekipmanların herhangi bir şekilde geri alınması meselesi, Türkiye ile paylaşılmaktadır. NATO müttefikimiz ve Koalisyon ortağımız ile bu tür geri alımlar konusunda saydam olduk. Bu durum değişmiş değil.

*SDF’ye veya YPG’ye herhangi bir yeni silah sevkiyatı konusunda planınız var mı? Türkiye’de medyada bazı iddialar var. Pentagon’un SDG ve YPG’ye Manpad’ler, tanksavar füzeler, lazer güdümlü füzeler, tanklar verdiği yönünde. Bu iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Operasyonel güvenliği devam ettirmek adına, Koalisyon’un Suriye’deki ortak güçlerimize sağladığı desteğin özellikleri konusunda yorumda bulunmayacağız. Ancak IŞİD’le mücadele halen devam etmektedir ve IŞİD’i yenmek için ihtiyaçları olan desteği SDF’ye vermeyi taahhüt ettik. Aynı şekilde, NATO ve Koalisyon ortaklarında olduğu gibi, Türk hükümeti de, Koalisyon’un SDG’ye verdiği destekten haberdar.

*IŞİD’in mağlubiyetinin ardından, SDF güçleri konusundaki planlarınız nedir? SDF lağvedilecek mi, yoksa bölgede yerel/güvenlik gücü olarak mı kullanılacak?
Geleceğe dair spekülasyonda bulunmayacağız; ancak SDG tarafından kurtarılan bölgelerin geleceğine Koalisyon değil Suriyeliler karar verecek. Hedefimiz, daha önceleri IŞİD’in elindeki toprakların kontrolünü yerel yönetişime devretmek. Koalisyon, bu alanlarda barış ve istikrarı sağlayan güvenliği destekleyecek. Bu, yerel yönetişimin Rakka Sivil Konseyi tarafından sağlandığı ve güvenliğin Rakka İç Güvenlik Güçleri tarafından temin edildiği Rakka’da açıkça görülüyor.

Eğer ABD Suriye’de YPG’yi silahlandırmayı durdurursa, Suriye’de şemsiye militan koalisyon SDG aracılığıyla bu gruba herhangi bir şekilde silah temin etme olasılığınız var mı?
Sorunuzun temel dayanağı hatalı: YPG zaten SDG’ye üye bir güç. IŞİD’i mağlup etmek üzere öncelikli olarak Suriyeli Araplardan kurulmuş olan, çok-etnisiteli bir güç olan SDG’ye destek veriyoruz. IŞİD’le savaşma ve onu mağlup etme hedefine bağlı kaldıkları sürece SDG’yi oluşturan güçlere destek vermeyi sürdüreceğiz.
Koalisyon ve SDG/Irak Güvenlik Güçleri ortaklarının IŞİD’i gerilettiğini ve lider kadrosunu dağıttığını da eklemek isteriz. Üzerlerinde baskı uygulamaya ve bu başarıdan faydalanmaya devam ediyoruz. Tahminlerimize göre; 2015 yılında bölgesel denetimlerinin zirvesine ulaştıkları bir dönemde IŞİD’in Irak ve Suriye halkları üzerinde düzmece bir hilafet dayatma girişiminde bulunan 35 ila 45 bin kadar teröristi vardı. Bugün, doğu Suriye ve batı Irak’taki çöl bölgelerinde 3 binden az IŞİD’li teröristi ele geçirmeye çalışıyoruz.