Şırnak'ta AKP'nin adaylarına itirazArtı Gerçek

Korucubaşlarının listede yer almaması ve adayların yakınlarına yönelik rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları AKP'liler arasında tepkiye neden oldu.


Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) güçlü olduğu illerden Şırnak’ta AKP tarafından milletvekili adayı gösterilen Rizgin Birlik, Hatice Atan, Mehmet Emin Dindar ve Mahmut Ökten, parti içerisinde tartışmaların yaşanmasına neden oldu. 

Özellikle, bölgede yıllardır korucubaşı olan Arslan Tatar ve Abdullah Veli Seyda’nın aday gösterilmemesi, AKP Şırnak İl Örgütü'ndeki rahatsızlıkların başında geliyor.

AKP adaylarından Rizgin Birlik’in geçmiş dönemlerde yürüttüğü AKP İl Başkanlığı görevi dönemindeki icraatları, AKP Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan’ın, kayyım atanan belediyelerdeki bütün gücü kendinde topladığı iddiası, parti teşkilatındaki iktidar, güç ve rant tartışmalarını da beraberinde getirdiği ifade ediliyor.

Akrabaları farklı partilerde aday gösterilen Silopili Mahmut Ökten’in 'kendilerine bir fayda sağlamayacağı' görüşünde olan AKP’lilerin, oy düşüşünü bu nedenlere bağlayacağı da iddialar arasında.

Zira Mahmut Ökten’in akrabaları, Abdullah Ökten ve Kemal Ökten'in Silopi Belediyesi’ne atanan kayyımın yardımcılığını yaparken görevden alınmalarının asıl nedenlerinin sık sık yolsuzluk ve rüşvete karışmaları olduğu ifade edilmişti.

ŞIRNAKLILAR ROBOSKİ KATLİAMI'NA KARŞI DUYARSIZLIĞI DA UNUTMADI

Daha önce AKP’nin 24. Dönem Şırnak Milletvekili olan aday Mehmet Emin Dindar hakkında da benzer tartışmalar yürütülüyor. Dindar’ın vekillik yaptığı 4 yıllık süreç boyunca kentin sorunları ile ilgilenmemesi ve halkın taleplerine olan ilgisizliği eleştirilerin başında geliyor.

TSK'ye ait savaş uçaklarıyla 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı döneminde AKP vekili olan Dindar, katliamda yakınlarını kaybeden ailelere verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmemekle belleklerdeki yerini koruyor. (Mezopotamya Ajansı)