Sırrı Süreyya Önder cezaevine girdiArtı Gerçek

'Ettiğimiz her laf, yürüttüğümüz bütün çabalar onurumuzdur.'İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nin kararıyla cezası kesinleşen HDP eski Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kocaeli Adliyesi'ne gelerek İnfaz Savcılığı'nda işlemlerini yaptırdı. 

Adliye çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Önder, cezanın onandığını, bu nedenle Kandıra'daki cezaevine teslim olacağını söyledi. 

Daha sonra beraberindekilerle araca binen Önder, Kandıra'daki 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na geldi. 

"ETTİĞİMİZ HER LAF ONURUMUZDUR"

Önder, girişte gazetecilere yaptığı açıklamada, sözlerinin arkasından olduğunu belirterek, "Barış ve demokrasi uğruna emek verenler açısından sürpriz olmayan günlerden geçiyoruz. Bu savaş ve hoyratlık kuyusu sanıldığı kadar derin değildir. Yaşananlar iç karartıcı gibi gözükse de güzel günler bütün ülke için çok yakındır aslında. Bizim geleneğimiz, azdan çoğu çıkarabilmenin sayısız örneğiyle bezelidir. Ettiğimiz her laf, yürüttüğümüz bütün çabalar onurumuzdur. Bedel gerekiyorsa ödemek de öyle... Bütün dostları selam başarı ve dayanışma duygularımla selamlıyorum" dedi. 

Açıklamasının ardından Önder cezaevine giriş yaptı. 

Bu arada Önder'in yasal cezai indirimler uygulanmak suretiyle cezaevinde geçireceği süre dikkate alındığında, koşullu salıverilme tarihinin 19 Temmuz 2021 hak ederek tahliye tarihinin ise 3 Haziran 2022 olduğu öğrenildi.

Önder'in cezaevine girmesinin ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Twitter'dan "Türkiye’nin barışı ve demokrasisi için büyük çabalar veren yol arkadaşımız Sırrı Süreyya Önder Kandıra Cezaevine girdi..." paylaşımında bulundu.

SÜREÇ

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Selahattin Demirtaş'ı, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 4 yıl 8 ay, Sırrı Süreyya Önder'i de aynı suçtan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Demirtaş ve Önder'in avukatları cezaya itiraz etmiş, dava dosyası incelenmek üzere İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesine gönderilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, yerel mahkemece "terör örgütü propagandası yapmak'' suçlamasıyla Demirtaş'a verilen 4 yıl 8 ay ile Önder'e verilen 3 yıl 6 ay hapis cezasını onamıştı.

Oy birliği ile alınan karar doğrultusunda Demirtaş ve Önder'in cezaları kesinleşmişti. (HABER MERKEZİ)