'Sıtkı'nın ateşi iktidarı yakacak'Artı Gerçek

TBMM önünde bedenini ateşe veren inşaat işçisi Sıtkı Aydoğmuş için bir araya gelen Dev Yapı İş ve İnşaat-İş sendikaları üyeleri, 'Sıtkı'nın ateşi iktidarı yakacak' dedi.


HABER MERKEZİ - Yaşadığı büyük maddi sıkıntılar nedeniyle Meclis önünde üzerine benzin dökerek kendisini ateşe veren 15 yıllık inşaat işçisi Sıtkı Aydoğmuş için Devrimci Yapı İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı İş) ve İnşaat İş Sendikası üyeleri açıklama yaptı.

Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda yapılan açıklamaya, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu'nun yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. "Bu ateş sizi de yakar" pankartının açıldığı açıklamada, sık sık "İnşaat işçisi köle değildir", "Sıtkı'nın ateşi iktidarı yakacak" sloganları atıldı. 
 
Dev Yapı İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, Sıtkı Aydoğmuş'un bu topraklarda yaşayan milyonlarca inşaat işçisinin dışavurumu olan bir feryadı olduğunu ifade ederek, "Aydoğmuş hiçbirimize yabancı değildir. Trabzon'daki mermerci ustası, Adıyaman'daki tütüncüdür. İzmir'deki balıkçı, Diyarbakır'daki pazarcıdır. Hepimizin derdi, acısı, çığlığıdır" dedi.
 
'SITKI HERKESİN ORTAK DERDİDİR'

Aydoğmuş'un yaşadıklarının herkesin ortak derdi olduğuna vurgu yapan Karabulut, bugün bir işçiye canından vazgeçirtecek kadar kötü bir yaşam dayatıldığını kaydetti. Karabulut, "Bizler, bize dayatılan bu cehennemden ancak ve ancak bir arada hareket ederek kurtulabiliriz. Öyle ki bu ülkenin en büyük muhalefet partisinin genel başkanı çıkıp, 'Beştepe'de kendini yaksaymış' diyerek acılı bir işçiye akıl verecek kadar bize yabancıdır" ifadelerini kullandı. (BA)