'Siyaset mafyasına darbe yapıyoruz'Artı Gerçek

Erdoğan'ın belediye başkanlarının istifaya zorlanmasına yönelik eleştirilere bu yanıtı verdiği iddia edildi.

HABER MERKEZİ- AKP tabanında da tepki çeken belediye başkanlarının zorla istifa ettirilmesine yönelik eleştirilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletildiği ancak Erdoğan'ın bu eleştirilere 'Biz siyasete darbe yapmıyoruz, siyaset mafyasına darbe yapıyoruz' dediği öne sürüldü.

Söz konusu iddiayi Milli Gazete yazarı Ahmet Yavuz dile getirdi. Yavuz bugünkü köşesinde olayı şöyle anlattı:

"Milyonluk nüfuslu belediye başkanlarının istifa ettirilmesini avam nasıl okuyor, havas nasıl okuyor? Sarayın nabzını tutan o dostum anlattı: “İl başkanları neyse… İstanbul, Ankara, Bursa , Balıkesir… ‘Seçimle gelene siyasi darbe yapıyoruz!’ tezviratları, tabanda ve muhalefette çok eleştiri alıyoruz!” İşte bu serzeniş Reis’e iletilir.

Rivayet o ki cevap enteresandır: “Biz siyasete darbe yapmıyoruz. Eğer bir darbe söz konusuysa, siyaset mafyasına darbe yapıyoruz!”

Sizce Türkiye’de siyaset mafyası kim? Silahlı adamları olanlar mı? Yoksa her dönem, her partinin “aday göstermek zorunda oldukları” kaset, ihale, şantaj siyasetçileri mi? Kim?"

Yavuz'un dile getirdiği bir başka iddia da 'direnen' belediye başkanlarıyla ilgili. Yavuz, istifa konusunda uzun zaman direnen Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'a gelen 'diren ağabey' telefonunu da köşesine taşıdı. İşte o iddia:

"Herkes, Erdoğan, “Melih Gökçek’i kolay kolay görevden alamaz, direnir” diyordu. Sürpriz Balıkesir’den geldi. Ahmet Edip Uğur, gücüne göre epey direndi. Peki, gücü, cesareti neydi? Bir “küçük” anekdot anlatayım.

AK Parti ’nin halen görevde olan bir büyükşehir belediye başkanı, uzaklardan Balıkesir’i arar. “Sakın istifa etme, diren ağabey” der. Başkan da, hoparlörü açar. Odasındakilere de bu çağrıyı dinletir.

İroni şurada. “Diren” çağrısı yapan o başkanın adı da ikinci dalga metal istifalarında geçiyor… Sizce kendisi direnebilecek mi? Bekleyip göreceğiz!"