Sosyal deney: Eşcinsel çiftin evlilik teklifi anı kameralardaArtı Gerçek

YouTube vloggerları sosyal deney amaçlı bir eşcinsel evlilik teklifi canlandırdılar.Gzone'un aktardığına göre Polonya’nın 100 farklı noktasında yapılan sosyal deney, gizli kameralarla kayda alındı. Deneyde, sevgilisine evlenme teklif edeceği için çok heyecanlı olan erkek, yoldan geçenlere sevgilisiyle onun evlenme teklifi sırasındaki fotoğrafını çekmesini rica ediyor.

Fotoğraf çekmek için bekleyen kişiler, gelecek olan kişinin de erkek olduğundan haberdar değil. Deneyin zirve noktasında Jakub, David’e evlenme teklif ediyor ve bunu izleyen kişilerin tepkileri filme alınıyor.

Gelen tepkilerin büyük çoğunluğu olumlu olsa da az sayıda olumsuz tepki de geliyor.

Videonun sonunda verilen bilgiye göre Polonya, Avrupa Birliği’nde eşcinsel çiftlerin evlenmesinin yasa ile korunmadığı 6 ülkeden bir tanesi. Avrupa Adalet Divanı, Haziran 2018’de tüm Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin, eşcinsel vatandaşlarının birlik dışındaki ülkelerde yaşayan eşleriyle yaptıkları evlilikleri resmen tanıması gerektiğine karar vermişti.

AB'nin en üst hukuki organı olan Lüksemburg'daki mahkemenin kararı, eşcinsel evliliklerin korunması konusunda bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyordu.