Soylu, Beylikdüzü araştırmasının böyle savundu: Türel dönemini de araştırıyoruzArtı Gerçek

İçişleri Bakanı, İmamoğlu’nun Beylikdüzü başkanlığının araştırılması hakkındaki soruyu yanıtladı.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminin araştırılması hakkındaki soruyu yanıtlarken, belediyeleri denetlemenin bakanlık olarak görevleri olduğunu ve denetleme işinin bir yıl önce başladığını söyledi. 

İnternethaber’e konuşan Soylu, "2014 yılından itibaren biz belediyeleri şikayetin dışında normal bir teftiş yapmıyoruz. Bu bizim eksikliğimiz" dedi. 

‘DENETLEMEK BİZİM GÖREVİMİZ'

Soylu “Böyle bir talimatınız oldu mu?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Bizim bir görevimiz var: Yerel yönetimlerin soruşturulmasını, teftişini sağlayabilmek. Bunu da halk adına yapıyoruz. Her şeyden bir mağduriyet algısı çıkarmak istiyor olduğu için, yılbaşında benim bir açıklama oldu, ‘Bundan sonra tüm belediyelere yönelik ciddi bir araştırma ve soruşturma yapacağız’. Sebebi de şu: 2014 yılından itibaren biz belediyeleri şikayetin dışında normal bir teftiş yapmıyoruz. Bu bizim eksikliğimiz. Ve geçen yıl bu konuda bir karar aldık. Hem teftiş müfettişlerimiz hem mali değerler kontrolörlerimiz yaklaşık 300’ün üzerindeki belediyeye teftişe gitti. Bu toplam belediyelerin beşte biri. Bu Beylikdüzü’ne de isabet etmiş. Bütün dönemleri araştırmak bizim görevimizdir. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı 5 yıldır Menderes Türel, ne yapacağız şimdi? Antalya’ya yeni gelen belediye başkanı bize müracaat etti. Dedi ki ‘Biz Menderes Türel döneminin tamamının araştırılmasını istiyoruz’. Biz de şimdi Menderes Türel döneminin tamamını araştırıyoruz. Araştırmayalım mı yani? Bu tip talepler de çok. 175 belediyeden ‘Bir önceki dönemimizi araştırın’ diye talep geliyor. Ben belediyelerin vesayet makamıyım, vasisiyim yani. Bunu soruşturmak zorundayım. Eğer soruşturmazsam görevimi eksik yaparım.” (HABER MERKEZİ)