Soylu'dan Baskın Oran için suç duyurusuArtı Gerçek

İçişleri Bakanı, Baskın Oran'a makalesi nedeniyle hakaret ederek suç duyurusunda bulundu


HABER MERKEZİ - Prof. Baskın Oran’ın Agos Gazetesi ile eş zamanlı olarak Artı Gerçek ve T24 internet sitelerinde dün yayınlanan, “Kürtler üzerine bazı trajikomik deneyler” başlıklı yazısına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu internetten tepki gösterdi. Yazısına, “Allah’ın lütfu' 15 Temmuz darbe parodisinden bu yana yaşanmışları alacağım yalnızca. Yorum da yapmayacağım. İnanması biraz güç olabilecekler için internet kaynağı vereceğim sadece." sözleriyle başlayan Oran, akabinde internet kaynaklarından derlediği ve trajikomik olarak adlandırdığı bilgilere yer vermişti. Oran, bu bilgilerle birlikte "Başlamadan bi de şu uyarıyı yapayım" diyerek şunları aktarmıştı:

"Toplu halde Kürt gazetesi, dergisi, ajansı, enstitüsü vs. kapatma, Kürt belediyelerine ilçe kaymakamlarını kayyım atama, eşbaşkanları tutuklama, sırayla her HDP milletvekili için “Cezaevlerimizi Tanıyoruz” turları düzenleme gibi “keyfekederleşmiş” uygulamalardan bu yazıda bahsetmeyeceğim. Özellikle de, PÖH ve JÖH tarafından iftiharla fotoğraflanarak internete konulan  Cizre, Şırnak, Lice bodrum sefalarını  es geçeceğim. Geçeceğim, zira onlar trajikomik değil. Sadece trajik."

Oran’ın yazısı ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından paylaştığı mesaj ile suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Soylu mesajında şu ifadeleri kullandı: “Kendisini ilim adamı diye pazarlamış yazısının her kelimesini alçakça kurgulamış bir uşak Baskın Oran hakkında suç duyurusunda bulunuyorum."