Soyu tükenen vaşaklar Dersim’de yeniden hayat bulduArtı Gerçek

Soyu tükenmekte olan vaşaklar Dersim’in Mazgirt ilçesi Hıran Vadisi’ndeki Şişik Ormanları’nda yeniden ortaya çıktı.


HABER MERKEZİ - Otuz yılı aşkın bir süredir devam eden çatışmalı süreç ve operasyonlar nedeniyle soyu tükenme noktasına gelen vaşaklar Dersim’in Mazgirt ilçesi Hıran Vadisi’nde bulunan Şişik Ormanları’nda ortaya çıktı.

Son dönemde çok nadir görünen vaşakları tesadüfen de olsa görüntüleyen yaban hayatı fotoğrafcısı Hüseyin Narin, dağ keçilerinin fotoğrafını çekmek için Şişik Ormanları'ndaki bir dere kenarında gizlenmiş. O sırada iki vaşağın aynı dağ keçilerini avlamak için pusuya yattığını fark eden yaban hayatı fotoğrafçısı, hemen deklanşörüne davranmış.

'ÖNCE ÇİTA SANDIM'

Yaban hayatı fotoğrafcısı Hüseyin Narin ilk önce çita sandığı iki vaşakla karşılaştığı o anı şöyle anlatıyor:

"Geçen hafta, gece saatlerinde köydeki evime giderken, Hıran Vadisi içinde 2 vaşak gördüm. Gece olduğu için görüntülerini iyi çekememiştim. 1 gün sonra aynı bölgeye öğle saatlerinde gittim. Aynı bölgede 2 vaşak, dere kenarında birbirine yaklaşık 50 metre mesafede pusu pozisyonunda bekliyordu. Cüsseleri normalin üzerinde gibiydi, çok iri görünüyordu. Önce bunların çita olabileceğini düşündüm; ancak daha sonra ayağa kalktıklarında kuyruklarından vaşak olduklarını anladım. Çekimden sonra yaptığım araştırmalarda ve görüştüğüm uzmanlar, bu boyutta, Türkiye'de vaşak görüntülenmediğini söyledi. Bu boyutta, iri ve semiz vaşağı ilk kez görüntülemiş olduğumu öğrenince ben de mutlu oldum."

(DHA)