Star'ın haberi değil yorumlar okunduArtı Gerçek

AKP yanlısı Star gazetesinin CHP mitingi haberi sosyal medyada alay konusu oldu.ARTI GERÇEK - Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin İstanbul Maltepe’deki mitinginden önce yapılan hazırlıkları haberleştiren AKP yanlısı Star gazetesi, CHP’nin alanı kalabalık göstermek için çırpındığını yazdı. CHP’nin miting alanını daralttığını öne süren gazete başka kentlerden de insan taşındığını belirtti. 

Haberinde “Maltepe'deki son mitinglerinde katılım hüsranı yaşayan CHP kalabalık algısı oluşturmak için miting alanını küçülttü. Miting alanını ayıran beton blokları içe çeken CHP'liler sahneyi de öne alarak küçük alanda kalabalık görüntü elde etmeye çalıştı” ibarelerine yer veren gazete, Sakarya’dan 10 otobüs, 8 minibüs ve 20’den fazla özel araçla Maltepe’ye seçmen taşındığını iddia etti. 

Star gazetesinin CHP’nin miting alanı hazırlıklarına ilişkin haberi, sosyal medyada alay konusu olmakla kalmadı, yorumlar haberden daha çok okundu. Star gazetesinin haberine tepki gösterenlerin yanı sıra miting başladıktan sonra gazetenin sosyal medya hesabından paylaştığı haberi etiketleyerek alana toplananların görüntülerini paylaşan kullanıcılar da vardı. Bir kısım kullanıcı ise AKP’lilerin yaptığı miting ve toplantıların görüntüleriyle Star gazetesine yanıt verdi.

MİTİNG FOTOĞRAFLARI İLE YANIT VERİLDİ

Star gazetesinin haberine ilk tepkiyi veren kullanıcı miting başlamadan toplananları gösteren bir foto ile tepkisini gösterdi:

Star'ın haberine tepki gösteren sosyal medya kullanıcılarından bir kısmı haber paylaşımından çok yorumların okunduğuna dikkat çekerken, başka bir kullanıcı ise sokakta 10-15 kişiyle yürüyen Burhan Kuzu'nun daha önce 'ti'ye alınan paylaşımını yeniden gündeme getirdi.

Star gazetesinin sosyal medyadaki paylaşımına uluslararası basının canlı yayınladığı miting görüntülerini gönderererek yanıt verenler de vardi. Sosyal medya kullanıcılarından biri CNN INT'in yayınladığı canlı görüntüleri paylaşarak yanıtladı Star gazetesini.

STAR HDP'LİLERİN DESTEĞİNİ ÇARPITTI

Star gazetesi, kullanıcıların haberlerini ti'ye aldığı yanıtlara, miting devam ederken yaptığı bir başka haberle yanıt verdi. HDP'lilerin miting alanına doğru kendi bayraklarıyla yürümesini hakaret içeren ifadelerle paylaşan Star gazetesine, tepki gecikmedi.

Kullanıcılardan biri Star gazetesinin HDP bayraklarını 'bez parçası' olarak tanımlamasına tepki gösterdi.

Star gazetesinin HDP'yi 'terör örgütü PKK'nın partisi' olarak tanımlamasına tepki veren sosyal medya kullanıcıları da vardı.

Gazetenin haberine gazetecilik mesleği üzerinden bakarak yorumlayanlar da vardı. Kullanıcının biri 'gazetecilik nasıl yapılmaz' vurgusu ile Star gazetesinin haberciliğine dikkat çekti.

Haberden çok yorumlarının okunduğu gazeteye 'yalan habercilik üzerinden tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları da oldu.