Su indirimi İBB'de kabul edildiArtı Gerçek

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekrem İmamoğlu'nun vaatlerinden olan su fiyatlarında konutlarda yüzde 40, işyerlerinde de yüzde 10 indirim sağlayan kararı oy çokluğuyla kabul etti.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin 8. Seçim Dönemi, 1. toplantı yılı, Mayıs ayı toplantılarının ikincisi Saraçhane'deki yerleşkede yapıldı.

İBB Başkanvekili Göksel Gümüşdağ'ın başkanlığında toplanan mecliste su fiyatlarında yüzde 40 indirim sağlaması beklenen tarife değişikliği oy çokluğuyla kabul edildi.

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Ekrem İmamoğlu, su faturalarında indirim yapacağını vaat etmiş, seçildikten sonra da indirim düzenlenmesi için talimat vermişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, su faturalarında yüzde 40 ve üzeri indirim sağlayacağı ifade edilen "hanede yaşayan kişi bazlı dinamik tarifelendirme modeline" geçilmesine oy çokluğuyla karar verdi. AKP İBB Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu imzasıyla gündeme getirilen teklifte, "Hali hazırda konutlarda uygulanan, 'hane bazlı' tarifelendirme modelinden, Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Sisteminde kayıtlı hanede yaşayan kişi sayısını esas alınan, kişinin günlük su kullanım ihtiyacına göre kademeler belirlenen ve birim fiyatında indirimler yapılan, hanede yaşayan kişi sayısı artışına göre indirim oranında da artış gösteren, netice olarak vatandaşlarımızın fatura tutarlarında yüzde 40 ve üzeri indirim sağlayacak 'hanede yaşayan kişi bazlı' dinamik tarifelendirme modeline geçilmesi' ifadeleri yer aldı.

    

13 Mayıs Pazartesi günü yapılan toplantıda oy birliğiyle kabul edilerek Hukuk ve Tarife Komisyonlarına sevk edilen teklif oy çokluğuyla kabul edilerek İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçti.

TEKLİFİN DETAYLARI

Kabul edilen teklife göre konutlarda kullanılan suyun ilk 20 metreküpünde yüzde 40 indirime gidildi. Su fiyatlarındaki artış asgari ücrete yapılan zam oranlarını geçemeyecek. Hanede kullanılan her 2.5 metreküp suyun 0.5 metreküpü İnsani Su hakkı olarak değerlendirileceğinden ücretlendirme yapılmayacak. Suya her ay TÜFE oranında yapılan aylık güncelleme yapılmayacak. Artışlar senede bir kez genel kurulda alınacak kararla yapılacak.

GÖKSU'DAN AÇIKLAMA

Tevfik Göksu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada "İndirim anlamında baktığınızda 4 kişilik bir aile bu ay 61 lira ödemiş. Önümüzdeki ay 41 lira ödeyecekler. 6 kişilik aile 103 lira fatura ödemişler. Önümüzdeki ay 64 lira 50 kuruş ödeyecekler. 8 kişilik aile bu ay 144 lira ödediyse önümüzdeki ay 82 lira gelecek. Yüzde 46'ya varan bu indirimin hanelerde uygulanacağı yüzde 10'a varan indirimin iş yerlerinde uygulanacağını bütün İstanbullulara müjde olarak duyurmak isterim. Afiyetle sularını yudumlasınlar. Çünkü İSKİ'nin suyu dünyanın en temiz sularından biri" diye konuştu. (DHA)